Град Елена – легенди, история и красива природа

Град Елена се намира на 38 километра южно от Велико Търново и на около 100 от Стара Загора. Най-прекият път от Стара Загора за Елена е през прохода Твърдица – Елена (известен още като Твърдишки). Той е изцяло ремонтиран през 2012 година и е изключително панорамен.

Китното планинско градче Елена се намира в полите на Еленския балкан. Разположено е в красивата долина на Еленска река. Северно от града се простират Еленските височини, на юг е Стара планина.

Предават се много легенди за град Елена, но една от най-интересните е за двама млади влюбени. В нея се разказва, че в горите на Еленския балкан се извивала пътека, по която минала щастлива младоженска двойка. Девойката се казвала Елена. Разбойници нападнали сватбата на мястото, където сега е градът. Похитителят не намерил път към сърцето на девойката и тя паднала убита. От скръб по своята рожба родителите се заселили тук и основали селището, на което Елена с живота си дарила своето име.

Градът е известен от XV век с имената Стръмена и Еляна. През 18-ти и 19-ти век е занаятчийски, търговски и културен център. Елена и неговите жители са изиграли важна роля през Българското възраждане.

Запазени 147 паметници на културата, 7 от които са с национално значение. Това са родната къща на Иларион Макареополски, часовниковата кула, Даскалоливницата (първото класно училище в България), църквите „Свети Никола“ и „Успение на Пресвета Богородица“, петте Разсуканови къщи и Попниколовата къща. Те привличат многобройни туристи.

Елена притежава над 6 000 етнографски предмета на материалната култура, 780 творби на възрожденското и съвременното изкуство, много старопечатни книги.

Освен с богата си история, градът впечатлява и с природна красота – величествения Еленски балкан и река Еленска създават прекрасни гледки.

В Елена и околността има множество къщи за гости, хотели и заведения за хранене. Посетителите на града могат да съчетаят полезното с приятното – да допълнят своите исторически знания, отпочивайки сред прекрасната природа.

Arhiv