Това сочи оценка на Световната метеорологична организация към ООН, разпространена днес.
Според говорител на организацията Клеър Нулис горещият въздух от Северна Африка дори е надвишил досегашните рекорди на места с 2, 3 или 4 градуса по Целзий – „абсолютно невероятно“, пише Дневник.
„Тази жега сега се насочва към Гренландия,“ продължава Нулис.
Това само ще „увеличи топенето на леда“ там, макар че все още не е известно „дали ще надхвърли нивото от 2012 г.,“ обяснява Нулис, според която на 15 юли почти е достигнат абсолютният отрицателен рекорд на площта, обхваната от арктически лед.
Тя цитира данни от Polar Portal – сайт, където датски институции представят метеорологични изследвания за Гренландия и Арктика. Данните там сочат, че само през юли 160 млрд. тона лед са се стопили в Гренландия – колкото 64 млн. олимпийски басейна. Това дори не включва замръзналия морски и океански участък около ледената покривка на Гренландия – втората по големина в света след антарктическата, покриваща 80% от острова.
Според сайта, ако ледената покривка, висока на места до 3 км и с обем 2.9 млн. куб. км, се разтопи, се очаква повишаване на нивото на световния океан – до 7 метра.
Изявлението на Нулис последва температурни рекорди, отбелязани в Париж (42.6 градуса) и Линген в Германия (също 42.6%, абсолютен рекорд за цялата страна). Най-топлият ден от началото на измерванията в Белгия през 1833 г. също бе регистриран вчера – 40.6 градуса. Той доведе и до първия смъртен случай, който е пряк резултат от сегашната гореща вълна – 66-годишна жена почина в крайбрежно градче.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…