Categories: Животното

Гущера с три очи гатерия, или туатара

Хатериите (Sphenodon) са род влечуги, живеещи на трудно достъпни острови около Нова Зеландия. Днес там живеят около 10 000 екземпляра. Тя има тяло, покрито с люспеста кожа и дълго 70-75 см. Окраската й е зеленикаво кафява и изпъстрена с по-светли петънца. Гърбът на Хатерията е украсен с гребен от бяла кожа, във формата на малки триъгълничета. Опашката е покрита с твърди шипчета, а на главата има две огромни тъмни очи. Местните маори я наричат туатара или преведено „носещ шипове“.Характерно за Хатерията още е, че тя може да издава силни звуци. Те са единствените оцелели представители на цял разред влечуги – Клюноглави (Rhynchocephalia). Този разред се е появил на Земята преди 220 млн. години. Всички негови представители, с изключение на рода хатерия, са измрели преди 65 млн. години. Най- интересното за това животно е , че то разполага с още едно допълнително око.
На пръв поглед то не се забелязва, защото е скрито под кожата в теменната част на главата. Третото око на Хатерията всъщност не притежава способността да вижда, въпреки че е снабдено с характерните за всяко око леща и мрежа от нервни окончания. Учените смятат, че това око е чувствително към светлината и към температурата на околната среда.
При новоизлюпените Хатерии, теменното око е ясно изразено на върха на главата като голо петно, което е заобиколено от люспи, силно наподобяващо формата на малко цветче с листенца. Полова зрялост достигат на около 20 годишна възраст, а растежа им спира след 30-тата година.Това необикновено животно има най-дългото ембрионално развитие сред влечугите. Яйцата на Хатерията се излюпват за период по-дълъг от година. Тя изкопава дупка в земята и там снася своите яйца без опит за прикриване, тъй като по местата, където живеят няма хищници. Хатерията е спокойно и равнодушно животно, активна е през нощта, а през деня се излежава и пече на слънцето. Тя е най-студенолюбивото влечуго на Земята и живее при температура около 10 С. Понякога е активна дори и при 7 С. Тя изпада в краткотраен зимен сън само през някои по-студени зимни дни. Поради характерният за нея бавен растеж отделни индивиди могат да достигнат до стогодишна възраст. Любопитно за представителите на вида е, че вдишват въздух веднъж на един час.

Мая Матева

Share
Published by
Мая Матева