Хисаря – хармония между древност и настояще

Хисаря се намира в Южна България и е само на 126 км от Стара Загора.

От дълбока древност, до наши дни животът около минералните извори не е прекъсвал. Лечебните води са причина тук да си дадат среща различни народи и цивилизации, които са оставили ценни образци от своята материална и духовна култура. Първите данни за Хисар датират от 4-3 век преди новата ера. Града е основан преди 17 столетия от Римския император Диоклециан, установил се тук заради безценните минерални води. През годините заселници са Траки, Римляни, Славяни, Българи – привлечени от уникалното съчетание на минерални извори, климат, природни дадености, местна флора и фауна.

[ad id=“225664″]

Оценили лечебните качества на минералните извори римляните издигнали на това място един от най-големите си градове с имe Диоклецианопол. Безспорен е фактът, че най-внушителните образци от античната култура в Хисаря принадлежат именно на тях. През 293 г. при император Диоклециан античното селище при Хисаря получава статут на град. Тогава започва укрепването на Диоклецианопол със здрава каменна стена. Нейните високо запазени останки и днес радват очите на любознателните туристи. По своята оригинална запазеност тази крепостна стена е рядък представител на римската архитектура от Европа. Разкритите масивни жилищни сгради, амфитеатър, бани, търговски комплекси и улици са показател за високото икономическо състояние на града.

[ad id=“263680″]

Към средата на V в. Диоклецианопол попада под ударите на хунски нашествия. Сринати са северната и източната крепостна порта, казармените постройки. В края на VI и началото на VII в. той отново е подложен на разрушение. Хисарската крепостна стена е една от най запазените късноримски крепости и е дълга 2315 м.

През османското владичество в Хисар и селата Синджирлий и Кюсилери, вземат участие в борбата против османлиите, където през 1868 г. Левски създава революционен комитет. Сред културните забележителности на града са основно изградената Крепостна стена с четири входа, като най-известна и “главната” се явява южната наречена “Камилите”. Сред местата, които могат да се посочат за изучаване на културните традиции е и изграденият Градски исторически музей.

Днешният град е известен с лековитите си минерални извори. В града можете да посетите Археологически музей, да се разходите из старинния град, обявен за археологически резерват, в който могат да се видят тракийска гробница, разкопките на римски терми, казарми и административни сгради. Тук ще се насладите на красиви паркове с редки растителни видове от всички краища на света. Курортът предлага прекрасни условия за отдих и балнеолечение, за конгресен, еко-пешеходен, селски, културен, ваканционен туризъм. На 20 км. западно от града, се намира с. Старосел, където е разрит Тракийски култов храм.

Красимира Янкова

Share
Published by
Красимира Янкова
Tags: Хисаря

Recent Posts

Верижна катастрофа в тунел „Люлин“

Движението е спряно...

58 минути ago

Шефът на здравната комисия в НС съди журналист

Проф.Костадин Ангелов го обяви във фейсбук...

2 часа ago

Очакванията за изпитите тази година: Резултатите ще са същите

Опростяването на учебния материал нямало да промени нищо...

2 часа ago

Как да свалите килограми след 40: 14 сигурни начина

Възрастта има значение и когато става въпрос за вталяване...

3 часа ago
image0 (9K)