Старозагорци бяха огромна част от всички 1400 танцьори от 46 клуба, дошли от много кътчета на България, за да демонстрират своите уникални фолклорни костюми, впечатляващи хореографии и синхрон на централния площад в Поморие. Колоритното събитие на 25 и 26 юни беше част от фестивала „Хоро край поморийския бряг”, който се проведе в града за седма поредна година.
От клубовете за народни танци в Стара Загора на събитието присъстваха групи от „Ханджаров“, „Хорце“, „Тракийка“, „Веселие“, „Чанове“, „Броеница“, „Чипница“… Всички наши ентусиазирани участници се представиха блестящо и обраха овациите на многобройната публика, потърсила сенките на площада, огрян от жаркото юнско слънце. И най-важното – забавляваха се, показвайки красотата на българския танц и популяризирайки неговото изящество и емоция.
Още по време на официалното откриване водещата и художествен ръководител на поморийския Танцов OLYMPUS DIGITAL CAMERA клуб „Чайка” Лиляна Христова припомни: „Фестивалът няма състезателен характер, а цели популяризиране на народното творчество и културен обмен, но преди всичко е повод за среща на добри приятели”.
Програмата на площад „Св. Св. Кирил и Методий” започна с хорото „Крепи се буцо“, разучавано на миналогодишния семинар, и продължи ръка за ръка с още народни танци от Тракийска, Добруджанска, Северняшка, Шопска и Пиринска област. А любопитни тънкости от танците на Средногорието разкри специалният участник във фестивала – Студентски ансамбъл при Югозападен университет „Неофит Рилски“ Благоевград.
[ad id=“105987″]
Площадът се оказа тесен за всички желаещи да се включат в цветните хора тази година – общо 46 състава, измежду които редица клубове, участвали в предишните фестивални издания, но и много нови приятели. Всеки от тях представи и едно любимо хоро по свой избор.
За духа и настроението, които донесоха, хороигралците получиха специални награди и грамоти.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…