Специалисти в областта на храненето са единодушни в своето мнение: пълнозърнестите храни ни засищат, а преработените, „джънк” храни могат да предизвикат още по-силен пристъп на глад, сякаш не сме яли въобще. Каква е причината за това? По-голямата част от хранителната стойност на тези продукти е изчезнала при преработването им.
Кои обаче са тези храни и напитки?
Замразената вечеря
Готовите замразени храни, обикновено не съдържат достатъчно калории, за да ни заситят. Освен това в тях няма продукти като истински плодове и зеленчуци, които да ни осигурят фибри. А именно фибрите се разширяват в стомаха и ни карат да чувстваме ситост.
Преработването унищожава хранителните вещества, а замразените вечери обикновено се размразяват в микровълновата, която допълнително вреди на хранителната стойност на ястията.
Сладкишите
Колкото и да са вкусни, пастите всъщност обикновено не ни засищат. Бялата захар и брашно не съдържат фибри или други полезни хранителни вещества. Временно преставаме да изпитваме глад, но скоро се оказваме още по-гладни, отколкото сме били.
Дъвката
Дъвките стимулират производството на стомашни сокове и слюнка. Тази слюнка, произвеждана по време на дъвченето, отива право в стомаха и го заблуждава, че има храна за смилане, а това ни кара да огладняваме повече.
Захарните десертчета
Захарните десертчета, които често похапваме набързо – за повече енергия, са абсолютно неподходящ избор, особено за началото на деня. Силно преработени и с много захар, тези сладки блокчета може и да ни се струват като спасение в забързания ден, но в крайна сметка ще имаме нужда от истинска храна, за да издържим до обяд. А това вече са калории в повече от нужното.
Диетична сода
Ако на етикета на някоя газирана напитка пише „диетична”, това не бива да ни заблуждава. Изследванията доказват, че диетичната сода и нейните производни ни карат да огладняваме, а това е сигурен начин, че ще нарушим диетата си.
Изкуствените подсладители също имат ефект на засилване на апетита.