Categories: Животното

И при котараците простатата може да е проблем

Спешно вечерно повикване. Става въпрос за красив, с расови черти 2 годишен котарак, вече пълноправен член на шумно симпатично семейство, силно обезпокоени от факта, че любимеца им не може да уринира, даже и след няколкократно поставяне на катетър във ветеринарна клиника. Смяташе се, че е образувал камъни в пикочния мехур и беше със приложено за съответната диагноза лечение. Нормално уриниране така и не се наблюдава, а общото състояние на животното започва да се влошава – появяват се спорадични повръщания, апетита изчезва, налице е силно подут корем, постоянни напъни, тревожен поглед, непрестанно мяукане!
[ad id=“225664″]
След ехографско изследване обаче не са установени пикочни камъни, лигавицата на пикочния мехур не е променена, но на изхода на мехура се забелязва ясно изменение на иначе правилните му очетрания и 17-19 мм. тъканно удебеление, хипоехогенна материя – простатната жлеза, която е увеличена значително. Урината е с протеин +++ , хемоглобин ++ , кетони + – показатели, чието изменение говори за начало в изменение на бъбречната функция. Поради дълго продължилото сериозно смущение в уродинамиката, бяхме и на крачка от острата бъбречна недостатъчност.
[ad id=“263680″]
В хода на разговорите данните само потвърдиха намерените причини за страданието – жилището е на първия етаж а това способства котаракът да усеща всички разгонени женски, които преминават в периметъра му, без да има възможност да осъществи контакт с тях или поне да се бори с конкурентни мъжкари, фактор, който също влияе благоприятно върху дейносста на половите жлези. Ситуацията силно се усложнява и от деня, в който нашия приятел е заведен нарочно при разгонена женска с цел получаване на поколение, с която обаче дни наред той не успява да влезе в съприкосновение! След това се наблюдава пълния срив в уродинамиката и реалната опасност вече за живота на котето.
[ad id=“236999″]
Поставихме спешно перманентен катетър, спиране на всички излишни медикаменти, подпомагане на бъбречната функция и най-важното – третиране с полови хормони, за да се повлияе размера на простата ( особено вътрешната и част, която при котарака е по-активна ). Кастрацията в случая е абсолютно показана, да не кажем задължителна, но след стабилизиране на общото състояние.
[ad id=“218001″]
Подобни случаи никак не са редки в практиката и затова стерилизацията на котараци, които нямат свободен достъп навън и живеят на нисък етаж или в близост до женски е задължителна, защото описания вариант е по-лекия, имайки предвид, че проблема може да се прояви и не толкова остро и месеци наред собствениците да не разберат за смущения в уринирането. Тогава опасността от хронична бъбречна недостатъчност, особено при по-възрастни екземпляри е голяма и последствията не са радостни!
                                                      д-р Живко Желязков

 

Красимира Янкова

Share
Published by
Красимира Янкова