Интервю с Чудомир Александров, зам.-председател на Министерския съвет

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 40, 1990 г.
Чудомир Александров, зам.-председател на Министерския съвет
ДЕМОКРАЦИЯТА НАД ВСИЧКО

[ad id=“225664″]

-Днес България се стреми към демокрация. Съществува ли опасност да бъде накърнен мирният преход към демокрация? Ако има – откъде би могла да дойде и може би най-важното – как да се предпазим?
-Аз съм оптимист. Искам да вярвам в политическия разум на българския народ и на политическите сили, които се формираха у нас след 10 ноември. Мисля, че всички те би трябвало да съзнават, че тяхното бъдещо съществуване и изява ще зависят от действителния им принос за осъществяването на мирния преход към демокрация. След като сме изживели един тежък период на тоталитаризъм, на потискане на политическия живот в страната, на авторитарни методи на ръководство, на потискане на свободата, оня или оная политическа сила, която се опита да върне политическия живот в България в предишното русло, ще претърпи съкрушително поражение. Аз мисля, че именно вкусът на свободата, на демокрацията, който почувства българският народ, е гаранцията, че той няма да позволи на никоя политическа сила да узурпира властта или да потисне процесите на демократизацията в обществото, да допусне и екстремизъм.

[ad id=“263680″]

Разбира се, историята показва, че преходният период винаги крие изненади. В този смисъл стопроцентови гаранции не може да има. Но аз мисля, че добрата воля, която се демонстрира от социалистическата партия, добрата воля, която се демонстрира от президента на страната, стремежът да се извисим над егоистичните интереси на отделните партии и да подчиним дейността си на интересите на българския народ, са в състояние да обединят усилията на политическите сили и да се постигне действителен мирен преход. Това беше декларирано на кръглата маса и в споразуменията, които се подписаха. Мисля, че ако се подпише от представителите на политическите партии и споразумението, което неотдавна предложи нашият президент, като важен документ, който гарантира мирния преход и демократичните преобразувания без насилие, независимо от това коя политическа сила ще победи на изборите, това е една добра предпоставка да не се допусне насилие и да се предпазим от трагични неща. Много скъпо българският народ е плащал досега при такива решителни преходи в своята история, за да не извлече поука от миналото. И аз вярвам в разума, в мъдростта, в победата им и осъществяването на мирния преход.
-В навечерието сме на може би най-важното събитие в живота на нашата страна – изборите. Бихте ли се спрели на дейността на БСП, на работата на организациите по време на предизборната подготовка, като имам предвид, че Вие сте член на Висшия партиен съвет?
-Аз мисля, че най-важното за дейността на БС, на нейните организации в процеса на предизборната подготовка е да доведат смисъла на предизборната платформа на БСП до съзнанието на българския избирател. Да покажат конструктивния подход на Социалистическата партия, на нейната способност в предизборната си платформа да предложи верни решения на политическите, икономическите и социалните проблеми на нашето общество. Да покаже способността си с кадрите, с които разполага, с опита, който има, да осъществи тази платформа, да осъществи прехода към демокрация.

[ad id=“236993″]

Разбира се, много е важно да стигне до съзнанието на хората, че всичко това партията осъществява, извършвайки дълбоки промени в своя собствен политически организъм, отхвърляйки всичко онова, което би било чуждо на една партия, функционираща в условията на широка демокрация, на една партия, която иска да действува преди всичко с политически средства в условията на политически плурализъм. И което е особено важно – на една партия, която протяга ръка за сътрудничество, за взаимодействие на всички демократични сили. Тъй като процесите: политически, икономически, социални, които би трябвало да се осъществят в България, не могат да бъдат дело на една политическа сила, независимо коя е тя. Те касаят целия български народ и могат да се осъществят ефективно само в условията на взаимодействия, на единодействие, на съгласие на политическите сили по основните цели на демократичните преобразувания и по основните пътища и средства за тяхното осъществяване. Всичко това, разбира се, е заложено в Програмата на С, в нейната предизборна платформа, но това е едната страна. Другата страна, и това е главната задача на нейните партийни организации, е да стигне промяната и същността до съзнанието на избирателите – да бъдат те спечелени за каузата на социалистическата партия.
-Вие имате ли прогноза за резултатите от изборите?
-Аз мисля, че доколкото партията предлага една платформа, която отговаря на националните интереси на българския народ, доколко тя показва способността си да реализира такава програма, не само да я разработи, но и да я реализира – тя може, провеждайки активна, разяснителна работа, довеждайки до съзнанието на хората своите цели, обединявайки хората в името на тези цели, би могла да постигне изборна победа. Това е партията, която има най-големите шансове да постигне успех на предстоящите избори. И аз вярвам в този успех.

[ad id=“218548″]
-Но ако БСП претърпи поражение – Вие лично как ще го понесете?
-Мисля, че един политически деец винаги трябва да има готовност за всякаква ситуация. В този смисъл една политическа партия или един от дейците на една политическа партия също трябва да има готовност. Самият аз не съм сериозно мислил по този въпрос, но считам, че ако изхождаме от целите, които си поставяме, от стремежите, които имаме в предстоящите избори, и онова, което свързваме с успеха на партията, би трябвало да преодолеем разочарованието и да дадем своя принос като партия, независимо от това – дали тя е спечелила изборите – за осъществяване процесите на демократично преустройство. Партията не може да се връща към други методи и действия и да функционира по друг начин, освен да дава своя принос заедно с другите политически сили за демократично преобразуване на България. В този смисъл и аз бих търсил своето място – и като член на социалистическата партия, и като специалист, и като гражданин, с онова, което бих могъл да дам – да участвувам в един такъв процес. Мисля, че това е главното. Главното е независимо от изборния резултат – ходът на историческия процес в България да бъде насочен към постигане на национално съгласие и използване на това национално съгласие за демократично преустройство на обществото, за осъществяване на дълбоки икономически реформи – за преход към пазарна икономика, за интегриране на България към Европа и света. За нейното преуспяване като демократична страна.
Разговора води
Д. ХРИСТОВ

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева