ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 102, 1980 година
ПРИМЕР ЗА ВСИЧКИ ПОКОЛЕНИЯ
[ad id=“225664″]
ИЗ ИСТОРИЯТА НА МЛАДЕЖКОТО ВЪЗДЪРЖАТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ В СТАРА ЗАГОРА
Въздържателното движение у нас като масово прогресивно движение възниква след Първата световна война. Най-напред то обхвана ученици и учители, след това бързо се разпростря и сред други слоеве на нашата младеж и народа, за да се превърне в школа за идейно възпитание. Бурния кипеж, пробуден от Великия октомври, намери своя образен израз и в дейността на Ученическия неутрален въздържателен съюз (УНВС) и цялото въздържателно движение, което още при появата си поведоха борба срещу буржоазната идеология и фалшивия буржоазен морал.
УНВС бе основан в Сливен през юли 1920 година. На своя първи учредителен конгрес той обединява 13 дружества (клона) с 413 членове. Сред тях е и първото ученическо въздържателно дружество „Густав фон Бунге” от мъжката гимназия „Иван Вазов” в Стара Загора. След това се основава дружество „Младост” № 17 в Девическата педагогическа гимназия, а по-късно дружества „Трезвен търговец” в Търговската гимназия и „Трезвени лъчи” в Стопанското у-ще. Характерните моменти в развитието и дейността на цялото ученическо въздържателно движение в страната бяха типични и за движението в Стара Загора. Борбата срещу алкохола, тютюнопушенето и другите социални злини бяха основна уставна задача на учениците-въздържатели. Те се бореха за спечелване на нови привърженици из средата на ученичеството и младежта. Противоалкохолната просвета и възпитателната работа се разгърнаха чрез реферати и сказки във всички средни училища, прогимназиите и първоначални училища, а след това и на редица събрания пред граждани и селяни в окръга. Самите ученици излизаха пред съучениците и съгражданите си с реферати да се затворят кръчмите и да се премахне алкохолното зло.
Младежката самоинициатива бе важен фактор. Старозагорските дружества през 1926 и 1927 година бяха посочени в докладите на УС на УНВС като дружества с многостранна дейност. Чрез самообразование, самовъзпитание, самоинициатива, те ставаха мощен възпитателен фактор. Тук се раждаше един нов морал. Процесът на идейните търсения и хуманитарни настроения в УНВС постави въпроса за мирогледа на въздържателя и на младежта.
Образуваният централен комитет на ученическите неутрални въздържателни дружества в Стара Загора освен пропагандната дейност в средните училища и в селата, проведе съвместна дейност с гражданските и учителските въздържателни дружества, свърза се с редица планове на УНВС в страната – с „Кристал” в Нова Загора, със „Здравец” и „Свежест” в Сливен, със „Съвест” в Чирпан, с „Нов път” в Казанлък и други, и организира успешното провеждане на националната конференция на УНВС на 4, 5, и 6 май 1926 година.
Тя събра повече от хиляди дейци на движението от цялата страна – ученици, учители, лекари, железничари, трудови младежи и общественици. Манифестацията на 4 май направи силно впечатление на народните маси в града. Докладите и разискванията на конференцията отразяваха жизнерадостта, социалната отзивчивост и решимостта на движението за борба срещу алкохолизма и социалните злини. На 6 май бе основан и новият Български неутрален въздържателен съюз.
Старозагорските ученици-трезвеници участвуваха на VІІ конгрес на УНВС в Кюстендил през юли 1926 г. и националната конференция на УНВС през април 1927 г. в Сливен. След разтурянето на УНВС от фашисткото министерство на просветата, обявено с окръжно от 5 юли 1927 г. старозагорци станаха инициатори на нелегалната конференция край с. Енина. През април 1928 г. бяха разтурени и ученическите въздържателни дружества. Но в Стара Загора, със съдействието на прогресивни учители, ученическото движение продължи да съществува и да действува. През 1931 год., под редакцията на Б. Чилингиров, бе издаден сборник „10 години „Густав фон Бунге”.
[ad id=“263680″]
Нов период на масов подем на въздържателното движение настъпи след седмия конгрес на Коминтерна през август 1935 г. На конгресите на Българската въздържателна федерация от 28 до 31 август 1936 год. в Стара Загора бе изразена волята на въздържателното движение да се превърне в масово народно движение. В Българския неутрален въздържателен съюз победи народофронтовската линия. На конгресите участвуваха Титко Черноколев, Сашо Димитров, Лиляна Димитрова и други ръководни дейци на РМС. Старозагорци дадоха ценен принос в организирането на конгресите. На следващата година – 9 май 1937 год. се проведе чествуване на любимия вдъхновител на младежта и народния фронт Асен Златаров в д-во „Театър”. Тази забележителна масова акция стресна реакцията. Мнозина от организаторите (Тачо Даскалов, Жельо Желев и други) в началото на 1938 година бяха интернирани в Несебър. Същата година през юни реакционната власт обяви разтурянето на въздържателното дружество. Но това не спря борбата. Старозагорци се оказаха неуморни дейци и масовици.
Историческият опит на УНВС и на въздържателното движение, с които здраво са свързани „Густав фон Бунге” и движението за трезвеност в Стара Загора, са пример и днес за всички поколения.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…