Categories: Култура

Изложба с малко познати факти за живота на Петър Увалиев гостува в Стара Загора

На 16 септември 2015 г. (сряда), от 17:30 часа в Регионална библиотека „Захарий Княжески“, фоайе първи етаж, се открива фотоизложбата „Черно-бели следи от един многоцветен живот“, посветена на 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев, известен още като Пиер Рув (1915-1998). Изложбата съдържа 35 фотоса и текстове на български и английски език към тях, които разкриват интересни и малко познати факти от живота и дейността на Петър Увалиев – един от най-влиятелните български емигранти и интелектуалци от втората половина на 20 век. Той е дипломат, журналист, изкуствовед, кино и театрален продуцент, университетски професор, „българоман“ и… гражданин на Европа и света.
Съставител на изложбата е неговият дългогодишен приятел Иво Хаджимишев. Пояснителните надписи на английски са дело на съпругата му Соня Рув, а българският им превод – на Ралица Люцканова. Уводни думи и обща езикова редакция – Огнян Ковачев.
Пътуващата изложба е некомерсиална. В промоционалните материали за нея са отбелязани само съорганизатори и партньори, съдействали за реализацията.
Роден на 12.01.1915 г. (н. с.), Петър Увалиев завършва италианското училище „А. Манцони“ в София през 1928 г., Пловдивския френския лицей „Св. Августин“ през 1932 г. и право и държавни науки в СУ „Св. Климент Охридски“ през 1936 г. Той е сред първите сътрудници на Радио София, публикува отзиви и статии за театър и кино в периодичния печат, редактор е в сп. „Златорогъ“, поставя пиеси в столични театри. През 1942 г. е назначен като трети секретар в българското посолство в Рим, а през 1947 г. – втори секретар в българската легация в Лондон. С оглед на растящите репресии на комунистическия режим у нас, той избира пътя на „невъзвращенец“ и през 1948 г. остава да живее и работи в Лондон до края на живота си. Там се превръща в един от най-влиятелните български емигранти интелектуалци от втората половина на 20 век. 
В странство Пиер Рув изявява разностранните си заложби като режисьор на над 15 театрални постановки, като продуцент, сценарист или режисьор на девет филма, между които е „Фотоувеличение“ на М. Антониони, завоювал „Златна палма“ в Кан през 1967 г., чрез редовни критически публикации за литература, кино и живопис в Англия, Италия и Франция, чрез монографията „Търнър: структурен разрез“, като академичен изследовател и преподавател в университети в Англия, САЩ, Мексико, като преводач на поезия от и на четири езика. В паметта на поколения българи той остава най-трайно със своите беседи, звучали близо половин век в ефира на радио Би Би Си. Верен на името си Петър, чрез тях той неуморно гради духовен мост между Европа и България. 
На 20 май 1992 г. Увалиев получава титлата Почетен доктор на СУ „Св. Климент Охридски“. С указ на президента на Република България от 22 юни 1994 г. му е възстановено българското гражданство.
Аз съм българин, следователно съм балканец. Аз съм балканец, следователно съм европеец.
Петър Увалиев – „Балканско“, Пет минути с Петър Увалиев, 1993 г. 

Издателство „Агата- А“ издаде книга „5 минути с Петър Увалиев“, Съставител и автор на предговора д-р Огнян Ковачев – културолог, литературовед и преподавател във Факултета по славянски филологии на Софийския университет; специализант от Оксфордския университет и гост-лектор от Пенсилванския университет и Юнивърсити колидж – Лондон; автор на първото у нас цялостно изследване на европейския готически роман Книгата е под общата редакция е на д-р Огнян Ковачев и Христина Ковачева.

Красимира Янкова