ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 149, 1980 г.
ИЗТЪКАХА ПЛАТНОТО, НО КЪДЕ Е… КРОСНОТО?
НЕРЕШЕНИ ПРОБЛЕМИ ПО ЗАЗИМЯВАНЕТО НА ТЕХНИКАТА В АПК – ГЪЛЪБОВО
Думата ни е именно за селскостопанската техника – машините и прикачния инвентар, с които през трите последователни годишни сезона: пролет, лято, есен, от кампания в кампания, от тъмно до тъмно, па и на фарове нощем ораха земята, отглеждаха и прибираха реколтата.
Но тия сезони изминаха. Сега вече е зима. Същата тази техника, която събуждаше утрините над росните ниви, сега трябва да бъде стопанисана и ремонтирана, защото идва не само нова година, но и нова петилетка с нови още по-напрегнати селскостопански планове.
Затова думата е за стопаните на тази земя и тази техника, за механизаторите и условията, при които те ще трябва да подготвят машините за новите селскостопански кампании, за новите родитби на полята.
Заедно сме с инженер Петър Радев – главен специалист на направление „Механизация” при ОАПС, и Марин Бойчев – специалист от контролно-техническата инспекция при ОАПС. Задачата ни през този студен ден е да видим как е подготвена техниката за зимни условия в селата Априлово, Великово, Разделна, кв. „М.Станев” – Гълъбово, Мусачево, Обручище, Медникарово.
-Този район – казва и председателят на АПК „Десети конгрес на БКП” в Гълъбово Димо Димов – е доста труден.
Той има предвид, че в повечето бригадни станове към тези села все още не са създадени добри условия за зазимяването и ремонта на техниката. На много места са започнали чакълирането и настилката на дворовете, за да се излезе от дълбоката кал, другаде се подготвят помещенията, където техниката ще се ремонтира. Но всичко това не може да се извърши бързо, защото не само материалите и хората, но и средствата са недостатъчни. Но важното е, че е положено добро начало. А всяка работа има ли добро начало, ще има и добър край.
В с. Априлово механизаторите са подредили техниката, боядисали са я, за да не корозира от снега и дъждовете, прикачният инвентар е поставен на трупчета, а колелата са обвити с найлон – чувствува се грижата и отговорността на хората, които знаят с какво и как се обработва земята. Но все още много е това, което предстои да се направи при тях, за да бъде трудът ми по-спорен и по-производителен. От две години там е доставена автоколона за зареждане на машините с гориво. Но и до днес съоръжението така си стои – не погледнато дори. А малко, много малко усилия са нужни, за да се спести трудът за зареждането с… кофи, на ръка.
В с. Разделна машинният парк е по-голям. Това село, както казват някои, храни агрокомплекса. За машините там са направени бетонови площадки. В двора пред тях обаче сега е кал до колене, но самосвалите един след друг карат баластра и бетон. В най-близко време този машинен двор ще бъде образцов, защото ще има и просторно помещение, където хората ще могат да ремонтират техниката на топло и с необходимите съоръжения.
В с. Мусачево също е подхваната работата за създаване на по-добри условия в машинния двор. В някои от стаите за механизаторите обаче все още има бали с тютюн. Време е той да си отиде по предназначението и механизаторите да влязат в своя дом, а не да стоят във фургона. Време е най-после и автоколоната за зареждането на машините, която от година време чака, да бъде монтирана за да не се пилее горивото.
В Гълъбово, където също така е съсредоточена доста техника, тракторите все още не са пригодени за работа през зимата. На някои от сеялките, които са нови, неизползвани досега, не са свалени семепроводите. Механизаторите след работа нямат и чешма, където да си измият ръцете.
Значително по-добри са условията, при които работят колегите им в селата Обручище и Медникарово.
Явно е, че е поставено добро начало, но и това, което тепърва предстои, е твърде много. И наред с всичко машините трябва да бъдат ремонтирани навреме, особено тороразпръсквачките, които вече ще трябва да навлизат в блоковете с есенници.
Ганко СЛАВЧЕВ