Учените от Австралийския национален университет са открили, че нашата планета е подлагана на бомбардировки от радиоактивни изотопи след взривовете на няколко свръхнови звезди в далечното минало.
[ad id=“225664″]
В недрата на корите под Тихия, Атлантическия и Индийския океан е открито високо съдържание на радиоактивния изотоп Fe-60. Изследването е установило, че тези частици са попаднали на Земята преди повече от един милион години в резултат на взривове на свръхнови звезди. Например една от свръхновите се е взривила преди около 2.3 милиона години и е била около 9.2 пъти по-тежка от Слънцето. Втората звезда се е взривила преди около 1.5 млн. години и е била почти 8.8 пъти по-тежка от Слънцето.
Двата космически взрива са се случили на разстояние около 196/424 светлинни години от Земята.
[ad id=“225664″]
В хода на мащабно изследване, което е обхванало период от 11 милиона години от живота на нашата планета, екипът учени са събрали 120 образеца от дъното на няколко океана. Радиоактивният изотоп Fe-60 има период на полуразпад от 2.6 млн. години, а всички съхранени на Земята негови образци имат извънземен произход.
Според учените преди около 1.7-3.2 милиона години нашата планета няколко пъти е подлагана на бомбардировка от радиоактивни отпадъци след взривове на свръхнови звезди.
Хипотезата на изследователите се потвърждава и от периоди на съответни климатични изменения.
Източник: „Сега“
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…