Categories: Бизнес

JP Morgan: Руската икономика ще се срине с една трета през второто тримесечие

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Руската икономика ще се свие с 35% през второто тримесечие и със 7% за цялата 2022 г., а спадът на икономическото производство ще бъде сравним с този по време на кризата от 1998 г., заяви американската инвестиционна банка JP Morgan.

„Сривът на руския БВП от върха до дъното сега се очаква да бъде около 12%, сравним с кризите от 1998 г. (~10%) и 2008 г. (~11%) и шока от COVID-19 (~9%)“, заяви Анатолий Шал от JPMorgan в бележка до клиентите.

JPMorgan очаква износът да намалее с около 13% през тази година, вътрешното търсене – с около 10%, а вносът – с около 30%.

Още по темата

„Това, което е ясно обаче, е, че нарастващата икономическа и политическа изолация на Русия ще доведе до по-нисък растеж в дългосрочен план“, добави Шал.

„Очакваме растежът на Русия да бъде около нулата през следващата година (спрямо -1,0% преди това) и тенденция на растеж от около 1% в дългосрочен план“.

Междувременно международната рейтингова агенция Standard & Poor’s (S&P) понижи допълнително кредитния рейтинг на Русия заради новите западни санкции заради войната срещу Украйна. Кредитният рейтинг беше понижен от „BB+“ на „CCC-“ с оглед на повишения риск от неизпълнение на задълженията по облигациите, съобщи S&P в Ню Йорк в четвъртък (местно време). Едва в петък агенцията понижиха рейтинга до т.нар. категория „junk“ за спекулативни инвестиции. Сега тя го понижи с още осем степени – рейтингът е само малко над категорията за неплатежоспособност.

„Понижаването на рейтинга е следствие от действия, които според нас вероятно ще увеличат съществено риска от неизпълнение на задълженията“, заяви рейтинговата агенция, обяснявайки решението си в светлината на последната серия от санкции. S&P очаква кредитният рейтинг на Русия да остане под силен натиск и да бъде понижен допълнително през следващите седмици. Другите две големи рейтингови агенции – Fitch и Moody’s – също понижиха кредитния рейтинг на Русия до ниво „junk“ тази седмица. Ограниченият достъп до валутни резерви поради санкциите се счита за особено важен.

https://www.investor.bg/

Arhiv