Дипломи и специализации – добре! Но само това не стига, когато трябва да откриеш истински лидер, на когото може да се разчита при управлението на компании и организации. Това казва Джефри Кон, управляващ партньор в международната компания Heidrick & Struggles, специализирана в подбор на висши мениджъри.
Най-често срещаната грешка при подбор на ръководител – независимо дали се търси отвън или се издига човек от организацията е пренебрегването на определен набор от личностни качества. Ако те налице, пред вас стои чиста проба лидер с висок потенциал, гарантира Кон. Думите му не са поредните високопарни теории. Той има зад гърба си стотици интервюта с генерални директори на големи международни компании и от дълбочината на този опит споделя: наемането и издигането на мениджъри с изявен лидерски потенциал си остава ключов фактор за дългосрочния успех на всяка организация. Но, въпреки че рецептата е ясна и кратка, изпълнението й си остава сложна задача за всяка компания. Защо? „ Казано накратко – защото се фокусираме върху великолепното CV, отличното образование или пък личното обаяние. Но нито един от тези фактори не е доказателство за лидерски потенциал. И, противно на широко разпространеното мнение, дори предишни успехи на кандидата не са гаранция за неговата ефективност след поемане на нови, по-високи отговорности”, казва още Джефри Кон.
Има седем фундаментални лидерски качества, които са задължителни, за да бъде успешен даден кандидат на ръководна длъжност. Ако липсва дори едно от тях, рано или късно ще стигне до неуспех, казва Кон, анализирал кариерите на повече от 1000 висши ръководители.
Ето го и наборът от 7-те задължителни характеристики на успешния лидер
Морален код
Терминът, който Кон използва в случая е integrity. Има няколко значения на английски език, но в случая се има предвид непоколебима, вътрешно осъзната почтеност, честност и потребност от спазване на етичните норми и професионалните правила. Това качество е точно обратното на лицемерие и морална нечистоплътност, пояснява Кон. Почтеният човек не изневерява на принципите си и умее да казва „не”, когато те бъдат подложени на изпитание. Във водещи глобални западни компании като General Electric например, вроденият кодекс на честта се явява ключова лидерска компетенция.
„Това е стабилната, здрава основа на лидера. Както добрата основа е задължително условие за стабилен дом, така и почтеността е фундамент на ефективното лидерство. Това е комбинация от честност, последователност и професионална етика. Когато това качество отсъства, много е трудно лидерът да получи кредит на доверие от своите подчинени”, обяснява още Джефри Кон.
Страст
Може да се нарече още плам, ентусиазъм, увлеченост по делото. „Макар и да поставя стабилната основа, почтеността не е достатъчна. Нужни са и други ключови качества, като вътрешният плам, който позволява на лидера да продължава напред в тежки времена. През 2001 г. мнозина се присмиваха на Джеф Безос за Amazon и дори я сочеха с пръст в лошия смисъл, наричайки я „бомбата със закъснител Amazon”. А сега компанията се оценява на $89 ммлрд. Безос ми сподели веднъж, че именно благодарение на своята вътрешна убеденост и страст по делото, с което се е захванал, е успявал да продължи дори и в най-мрачните дни, когато компанията бе на границата на колапс”, казва Кон.
Мъжество
Според дефиницията във философската енциклопедия, мъжеството е една от добродетелите, отразяващи нравствената сила при преодоляването на страха. Както казва Аристотел, „Мъжество има този, който напълно осъзнато тръгва към опасността в името на доброто и не се бои от нея.”
Мъжеството е още едно неотменимо качество, нужно на добрия лидер при вземането на сложни решения в конфликтни и неблагоприятни ситуации, посочва Кон.
Визия
В модерната бизнес-терминология визия се тълкува като способност да се прогнозират резултатите от действия (свои и чужди) няколко хода напред. Това не е просто бизнес умение, а личностна характеристике, определяща степента на зрелост. Наричаме това качество още мъдрост, прозорливост, а понякога и пресметливост. „Именно благодарение на него лидерът може ефективно да убеди хората да го следват по нов път, като ги мотивира да работят усърдно за едно по-светло бъдеще”, обяснява Кон.
Разсъдливост
Без това качество вземането на ефективни бизнес решения е невъзможно. „Когато тествам и оценявам хора, претендиращи за лидерски постове, винаги се стремя да си изясня могат ли да се справят със сложни, новопоявили се проблеми, бързо да се фокусират на най-важните нюанси. Задават ли правилните въпроси? Могат ли правилно да подредят приоритетите, готови ли са на сложни компромиси? Знаят ли върху какво трябва да се съсредоточат и за какво в даден момент не си струва да губят време и енергия? Виждат ли цялата „шахматна дъска”, когато разглеждат конкретен проблем? Разсъдливостта е нужна за изработването на стратегия, която ще позволи на компанията да постига целите си”, споделя Кон.
Емпатия
Успехът на повечето компании днес до голяма степен зависи от това доколко разнообразни по своите личностни, професионални и психологически характеристики са нейните служители. Да разбираш и изслушваш всеки е нелека задача, която може да се реши чрез качество като емпатията. Това е психологически термин и означава способността да откликваш с разбиране/съпреживяване на емоционалното състояние на човека отсреща, да се поставяш на мястото му.
Емпатията позволява на лидера да открива конкретната мотивация, която движи всеки негов служител, да обединява хората за работа по обща цел. Същото това качество дава и възможност да усещаш настроението на клиента и бързо да определяш причините за неговто недоволство например, дори когато самият той не говори за това. Емпатията не може да се научи, а нейното отсъствие често води до провал иначе блестящи лидери с великолепни интелектуални способности, предупреждава Кон.
Емоционален интелект
В най-широк смисъл емоционалният интелект е способността на човек да тълкува собствените си емоции и емоциите на околните, за да използва извлечената по този начин информация за реализирането на своите цели. Джефри Кон обаче тълкува емоционалния интелект като способност за самоанализ и рефлексия.
Тази способност помага на лидера да взаимодейства със самия себе си, смята Кон. Ръководителят, притежаващ емоционален интелект, периодично се подлага на сериозен и добросъвестен анализ и добре познава както своите силни, така и слабите си страни. „Лидер, лишен от емоционален интелект, може да стане подвластен на горделивостта и в резултат на това да започне да надценява властта си. А възгордяването може да предизвика у лидера усещането, че е всесилен и да го подведе да престане да обръща внимание на критичното мнение на хората от екипа му. Такава позиция често води до поражение и загуба на доверие от страна на подчинените. А лидер, който постоянно не опрадвава очакванията на екипа си, не може дълго да се задържи на върха. На базата на моя опит, смело заявявам, че липсата на емоционален интелект, е главният „убиец” на мениджърите, които са се доказвали като успешни, но преминавайки на работа в друга компания, или пък поемайки отговорност за много сложни задачи в рамките на нова длъжност, в крайна сметка се провалят”, констатира Кон .
В заключение той обобщава: „Изброените седем качества са отличителните черти , присъщи на всички велики лидери, независимо в кой край на света са и в коя сфера на дейност. Концетрирайте се върху тях следващия път, когато търсите наистина добър мениджър.”
Източник: manager.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…