Няколко тайни, които ще ви помогнат да изберете качествен продукт и да не хвърляте пари „на вятъра“

Колкото и да ни се иска да имаме изключително пресни продукти по рафтовете на магазините, реалността е малко по-различна. Продуктите с изтекъл срок на годност стоят един до друг на рафтовете с пресни и понякога става почти невъзможна задача да се направи разлика между тях. Решихме да ви помогнем да избегнете отравяне и други проблеми, свързани с употребата на продукти с изтекъл срок на годност. Нашето подробно ръководство ще направи вечерите ви по-приятни и в същото време ще ви спести необмислени разходи.
1. Риба

Истински прясната риба никога няма изразена миризма на риба – има само мек, характерен аромат. Наскоро уловената риба се отличава и с хрилете си – те трябва да са червени или розови. Замразената риба трябва да има същата миризма като прясна риба. Въпреки това, докато прясната риба е най-добре да се консумира в рамките на 2 дни, замразената риба може да се съхранява във фризера до 3 месеца.
2. Месо


С определението за свежестта на месото ситуацията е малко по-сложна. Когато го купувате, трябва да обърнете внимание на няколко индикатора наведнъж: цвета, миризмата и дори вашите чувства при докосване на месото. Така че прясното месо винаги е твърдо и когато го натиснете, тъканта бързо се връща в първоначалната си форма. Ако вдлъбнатините върху месото все още останат, говеждото, свинското и птичето месо се считат за остарели.
3. Мляко


Основният критерий за свежест на млякото е неговият мирис, вкус и цвят. И ако първите две условия могат да бъдат проверени само след закупуване на качесвен продукт, тогава можете визуално да проверите свежестта на млякото дори в магазина: наистина прясното мляко има чисто бял цвят с жълтеникав оттенък.
4. Зърнени храни


Най-привидно трайните продукти – зърнените храни – също имат свой срок на годност. Продуктите от царевица, пшеница, ориз и овес могат да се съхраняват свежи до 5 месеца, но само ако се съхраняват в хладилник. Когато са на стайна температура, срокът на годност на зърнените храни се намалява до само 1 месец.
5. Патладжан


Въпреки че плодовете и зеленчуците обикновено са пресни, като се погледне колко са увяхнали и дали имат меки точки, патладжаните могат да бъдат тествани и като се погледне стъблото. Ако покафенее и промени цвета си от зелен в червеникав, патладжанът се счита за негоден за консумация.
6. Масло


Докато неотвореното масло може да се съхранява във фризера до 9 месеца, отрежете парче от него и погледнете цвета, преди да го използвате. Ако вътрешността на маслото е същата като външната, то се счита за прясно и безопасно за консумация. В случай, че вътрешността на маслото е по-светла от външната, това означава, че то е окислено и вече не е прясно.
7. Райска ябълка


Изберете Райска ябълка в тъмно оранжево или червено. Наличието на тъмни петна по него не бива да ви обърква, при условие че няма вдлъбнатини и гънки до тях – признаци на гниене. А Райската ябълка с тъмни петна се счита за най-вкусната и сладка. За да избегнете трапчивия вкус на Райска ябълка, трябва да се уверите, че са узрели преди употреба. И така, едно наистина узряло зрънце е толкова меко, че плътта му може дори да пробие кожата. Купувайте зрели райски ябълки само ако планирате да ги ядете през деня. Неузрелите плодове се оставят на стайна температура, докато узреят напълно.
8. Стриди


Свежестта на стридите може да се определи от техния цвят и аромат: те обикновено са оцветени в лъскав кафяв оттенък и миризма на море. Застоялите миди, от друга страна, изглеждат сухи и мътни, а също така имат силна миризма на риба.
9. Скариди


Скаридите се развалят много бързо и щом започнат да губят свежестта си, по тялото на тези ракообразни се появяват черни петна, наречени меланоза. Освен това застоялите скариди могат да миришат на амоняк: силната миризма е ясен знак за увреждане на деликатеса.
10. Хайвер


Най-добрият начин да тествате хайвера е да го помиришете. И ако пресният хайвер практически няма аромат, тогава остарял продукт има устойчива миризма на риба. Ако след проверката все още имате съмнения относно качеството на деликатеса, опитайте да излеете вода върху хайвера: пресният хайвер трябва да потъне на дъното, а киселият или с изтекъл срок на годност ще изплува на повърхността.
Какви още методи за определяне на свежестта на продуктите знаете?

Превод от руски: Зарата

 

Бонка Дипчикова

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

7 часа ago