Кандидат-студенти на изпит по история и химия в СУ

В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се провеждат изпитите по история на България и по химия от предварителната сесия за прием на студенти за учебната 2016/2017 година, съобщи пресцентърът на СУ.

Писмения изпит по история на България започна в 9 часа и ще продължи четири астрономически часа.

Темите, които бяха изтеглени „Априлското въстание 1876 г.“ и „Движение за новобългарска просвета през епохата на Възраждането”.

Кандидат-студентите, които са подали заявления за явяване на изпита днес, са 813.

Бяха изтеглени и две контролни теми: „Политическо могъщество на Българското царство в Европейския югоизток при цар Иван Асен II“ и „Възстановяване и развитие на Българското царство (1185-1207)“.

Специалностите, за които кандидат-студентите могат да кандидатстват след успешно положен изпит, са: Философия; Социология; Политология; Публична администрация; Културология; Библиотечно-информационни науки; История; Археология; Етнология; История и география; Архивистика и документалистика; Минало и съвремие на Югоизточна Европа; История и философия; Хебраистика; Педагогика; Социални дейности; Неформално образование; Предучилищна и начална училищна педагогика; Социална педагогика; Специална педагогика; Логопедия; Физическо възпитание и спорт.

Изпитът по химия е от 14.00 часа и е от две части.

Първата част е 20 тестови въпроса, включващи материал по неорганична и органична химия, с изборен отговор (един от пет); втората част включва 4 логически задачи (2 по неорганична и две по органична химия).

Отговорите на въпросите от теста се събират един час след началото на изпита. На всеки въпрос трябва да се отбележи само едно вярно решение. Въпроси с повече от един отбелязан отговор се приемат за невалидни. За всеки верен отговор на въпрос от теста се дават 2 точки. Максималният брой точки за теста е 40.

Логическите задачи включват по няколко условия. Оценяват се само верни отговори на поставените в тези условия въпроси. Някои от въпросите може да се изискват обяснение на определени химични факти или закономерности. В такъв случай се очаква кратко обяснение и само на това, за което се пита. При решаване на логическите задачи, кандидат-студентите трябва да покажат: че разбират учебния материал, притежават определен минимум от знания по химия, които умеят да приложат за конкретни химични проблеми, както и че имат добра химична култура. Обемът на задачите е съобразен с времетраенето на изпита. Общият брой на точките от втората част на изпита е 80. В зависимост от сложността, всяка задача носи от 15 до 25 точки.

На всеки кандидат-студент по време на изпита ще се предоставят помощни материали (периодична таблица, таблица за разтворимост, ред на относителна активност и ред на електроотрицателност), ако са необходими за решаване на изпитното задание.

Мая Матева