Стомахчето на бебчето сравняват с отворено шише. Анатомичният сфинктер между стомаха и хранопровода не е достатъчно развит и входът на стомаха е покрит с особена нагъната слизеста обвивка, подобна на капак от венчелистче. Ако стомахчето е пълно с храна, капачето не може да го затвори плътно. Особено когато бебето лежи, изходът на стомаха при червата се намира по-високо от входа на стомаха, поради което храната може да се излее като от отворена бутилка.
[ad id=“225664″]
„Тихият“ рефлукс
Повръщането, наричано „физиологичен“, „протичащ без усложнения рефлукс“ („връщане“), е често срещано при бебетата. Повечето бебета повръщат, защото храносмилателната им система е незряла и затова е по-лесно стомашното съдържимо да се върне в хранопровода (който свързва стомаха с устата).
Да, това се случва – не е необичайно да се появи около 6-ия месец, въпреки че се наблюдава и в друга възраст.
Ако повръщането е много често (и бебето не изглежда добре), трябва да имате предвид вероятността от стомашно-чревно заболяване и да потърсите лекар.
Ако бебето изглежда щастливо, тогава потърсете отговора сред някоя от изброените причини:
– Вероятно е повръщането да е причинено от някакви храни, които бебето яде в последно време. Също обърнете внимание на това, дали сте започнали да пиете витамини, или сте сменили старите. А приема ли детето лекарства?
– Ако напоследък бебето е по-нервно от обикновено и плаче повече, възможно е да поглъща повече въздух, което да е причина за повръщането.
– Когато растат зъби, бебетата произвеждат повече слюнка, голяма част от която повръщат, а това също може да предизвика повръщане.
– Настинката и алергиите могат да доведат до поглъщане на слуз и оттам – повръщане.
По правило, ако бебето ви е здраво и се развива добре – наддава, мокри/цапа достатъчно памперси – тогава няма медицински проблем.
[ad id=“263680″]
Как да намалим рефлукса/ връщането
КЪРМЕТЕ! Рефлуксът е много по-рядко срещан при кърмените бебета. Кърменето е най-добро за бебетата с рефлукс също защото кърмата се усвоява от стомаха много по-бързо (и така има по-малко време да се върне обратно).
СПОКОЙСТВИЕ! По-спокойното бебе има по-рядко рефлукс.
ЦИГАРЕН ДИМ. Той е значим фактор за рефлукса.
[ad id=“237001″]
КОФЕИН. Прекомерният кофеин в диетата на майката може да допринесе за рефлукс.
АЛЕРГИЯ. При всички случаи на бебешки рефлукс трябва да се допуска възможността за наличие на алергия. Като цяло алергичните бебета имат и други симптоми наред с повръщането.
ПОЗИЦИЯ. Рефлуксът е най-лош, когато бебето лежи по гръб. Много родители казват, че носенето на бебето в слинг е от полза. Избягвайте натискането на стомаха на бебето. Обличайте го в дрехи с широки колани. Избягвайте пози, в които бебето е наведено напред или надолу. Завъртайте бебето настрана, вместо да повдигате краката към корема при смяна на памперсите. Изследвания показват, че позите, при които се наблюдава значително намаляване на рефлукса, включват лежане на лявата страна и по корем. Слагането по корем трябва да става само, когато е будно и може да бъда наблюдавано. Много майки установяват също, че бебето се чувства по-добре, когато е в изправена поза.
Пробвайте различни методи, следете знаците на бебето и не след дълго ще установите кое ви върши работа при него.
Темата за повръщането се конкурира по популярност с тези за изхождането, коликите и оригването – и така докъм края на първата годинка от живота на вашето дете. Дотогава вие ще знаете почти всичко за детската анатомия и физология. Но най-вече – ще сте научили, че повръщането на мляко отминава… и се забравя. Едно нещо обаче остава – тревогата и грижите около малкото са изваяли от вас родител, а това вече е за цял живот.
Мелиса подготвя изненада за Кадир. Кадир разпитва Мемо за Салих. Мемо му споделя, че Салих отдавна…
Йешим моли за помощ Олтан. Техните отношения не са само приятелски. Двамата са имали отношения…
Брегово е малък, но важен град в Северозападна България, разположен на на 6 километра от…