Categories: Автомобили

Кой първи се е сетил за резервната гума и кога?

Някои неща в автомобила толкова дълго са в употреба, че вече ги приемаме за даденост, макар че и те в един момент е трябвало да бъдат „измислени“. Между тях е и резервната гума, която повече от век облекчава пътуването на водачите, ако по време на път им се спука гума.

[ad id=“225664″]

История
В миналото (а и не само ) пътищата са били пълни с дупки и неравности. Освен това, често се е случвало возилото да налети на подкова или друг остър предмет. Водачът трябвало да смъкне спуканата гума, да я демонтира, залепи, монтира отново и да я върне на мястото. Този процес отнемал твърде много време и усилия.

Затова Волтер и Том Дейвис през 1904 година са се досетили и измислили резервната гума. По него време автомобилите са били произвеждани без резервни гуми, та двамата ентусиасти са започнали да ги предлагат на американския пазар и в някои европейски страни.

Автомобил на американската марка Рамблер е бил първият, снабден с резервна гума. Това е било голямо облекчение за водачите, които вече можели съвсем бързо и просто да сменят спуканата гума. Резервната гума станала толкова популярна, че някои возила били снабдени дори с две, а производителите започнали да ги предлагат в комплект по двойки.

Интересен факт е, че през 1941 година Правителството на САЩ временно е забранило резервните гуми на новите автомобили, поради недостига на каучук по време на Втората световна война. Подобна забрана в САЩ е била в сила и по време на Корейската война през 1951 година.

[ad id=“263680″]

Трябва да се знае
Резервната гума трябва да е със същия размер и товароносимост, като тези, поставени на автомобила, или предназначена само за кратковременна употреба. Например, много от резервните гуми в днешно време служат само за придвижване до най-близкия сервиз. Те са по-тесни и с тях не бива да се развива скорост по-голяма от 80 км/час.

При автомобилите с висока проходимост резервните гуми са поставени предимно на задната врата, поради големия им размер. Тъй като тези гуми са подложени постоянно на атмосферните влияния, трябва да бъдат проверявани периодично.

Красимира Янкова