[ad id=“225664″]
История
В миналото (а и не само
Затова Волтер и Том Дейвис през 1904 година са се досетили и измислили резервната гума. По него време автомобилите са били произвеждани без резервни гуми, та двамата ентусиасти са започнали да ги предлагат на американския пазар и в някои европейски страни.
Автомобил на американската марка Рамблер е бил първият, снабден с резервна гума. Това е било голямо облекчение за водачите, които вече можели съвсем бързо и просто да сменят спуканата гума. Резервната гума станала толкова популярна, че някои возила били снабдени дори с две, а производителите започнали да ги предлагат в комплект по двойки.
Интересен факт е, че през 1941 година Правителството на САЩ временно е забранило резервните гуми на новите автомобили, поради недостига на каучук по време на Втората световна война. Подобна забрана в САЩ е била в сила и по време на Корейската война през 1951 година.
[ad id=“263680″]
Трябва да се знае
Резервната гума трябва да е със същия размер и товароносимост, като тези, поставени на автомобила, или предназначена само за кратковременна употреба. Например, много от резервните гуми в днешно време служат само за придвижване до най-близкия сервиз. Те са по-тесни и с тях не бива да се развива скорост по-голяма от 80 км/час.
При автомобилите с висока проходимост резервните гуми са поставени предимно на задната врата, поради големия им размер. Тъй като тези гуми са подложени постоянно на атмосферните влияния, трябва да бъдат проверявани периодично.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…