Анализи

Проф. Константинов: Преференциите не избират по-добрите, но повишават интереса към изборите

Преференциите не избират по-добрите, а повишават интереса към изборите. Това каза за обзорното публицистично предаване „Метроном“ на Радио „Фокус“ бившият заместник-председател на ЦИК проф. Михаил Константинов. Според него българският гласоподавател е свикнал да използва тази опция и отнемането й като инструмент е грешка.

„Що се касае до предстоящите евроизбори през май, ЦИК може да се справи успешно с провеждането им само ако голяма част от членовете й бъдат преизбрани, а не заменени“, добави проф. Константинов.

„Разумната постъпка беше със законова поправка мандатът на тази ЦИК да бъде продължен до евроизборите. Това е напълно законно средство, тъй като мандатът на ЦИК е определен със закон, а не с Конституцията. Това е правено многократно у нас, прави се и по цял свят. Те обаче не направиха това и сега спешно се опитват да „изгасят пожара“. Аз препоръчвам на народните представители да изберат нова ЦИК, както повелява законът, но тя да встъпи в длъжност след евроизборите – толкова е просто. Това също е нормална практика – отложено встъпване в длъжност. Настоящата ЦИК е най-подходяща да проведе тези избори“, уточни проф. Михаил Константинов.

Той коментира и машинното гласуване, което предизвика серия от спорове в пленарна зала. Според него по този начин отново може да се манипулира вота, давайки пример с редица западни страни.

„Българските депутати се впускат в нещо, от което цяла Европа се е отказала. Вместо това, у нас би могло да се внедри машинно сканиране на бюлетините, чрез което ще се избегнат грешки с преброяването“, посочи проф. Константинов.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.