По информацията на местната Държавна служба за гранична охрана става въпрос за над 20 000 кутии контрабандни цигари, открити при митническа проверка на ферибот „Героите на Севастопол“. Те са били намерени в тайници в горната палуба, след като плавателният съд акостирал на пристанище „Черноморск“ в Одеса на 21 март.
Фериботът е на варненската компания „Български Морски Квалификационен Център“, но е даден под наем на контролирания от Домусчиеви БМФ, съобщи пред Свободна Европа изпълнителният директор на дружеството собственик Ивайло Гавраилов.
„Корабът към момента извършва превози в Черно Море. По информацията, с която разполагаме за въпросния инцидент, той е бил освободен веднага след установяване на митническо нарушение и плащане на глоба в Украйна“, уточни той.
По думите на Гавраилов не е ясно „дали намерените цигари са на членове на екипажа или на клиенти на кораба – пасажери, шофьори, транспортни средства и техника“.
Потърсени за коментар, от БМФ пък подчертаха, че фериботът не е бил „задържан, няма задържани членове на екипажа“. „След получаването на информацията от капитана на кораба, ръководството на Параходство „Български морски флот“ АД е информирало своевременно за случая Варненската окръжна прокуратура, която е започнала проверка по случая“, заяви пресаташето на БМФ Атанас Панайотов.
От държавното обвинение потвърдиха пред Свободна Европа, че на 2 април е образувана преписка, която има 2-месечен срок да бъде приключена, но не дадоха повече подробности.
Параходство „Български морски флот“ бе приватизирано през 2008 г. от „Кей Джи Маритайм Шипинг“, чийто мажоритарен собственик пък е „Адванс Пропъртис“ на братя Домусчиеви. БМФ неотдавна стана повод управляващото мнозинство в парламента да бъде обвинявано в приемане на лобистко законодателство.
Причината бе поправка в Закона за приватизацията, целяща да спести неустойка от около 58 млн. лв., дължима от Домусчиеви заради неизпълненото задължение да запазят определен брой служители и конкретен тонаж на корабите. В крайна сметка поправката не бе приета заради общественото недоволство. Емблематична за случая обаче остана репликата на тогавашния вицепремиер Валери Симеонов, че с въпросната законова промяна се цели „спасяването на редник Киро“.
www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.