Любопитно

Кожа от гъби – чували ли сте за това?

Индонезийска компания за часовници вярва, че следващата стъпка към по-устойчиво производство на часовници с каишка, ще е изработена от сложната коренова структура на гъбите.

Мицелната кожа е богата на влакна, демонстрира сериозна здравина и е водоустойчива. Посочва се като екологична алтернатива на синтетичните продукти или естествената кожа, добивана от животни, предава Reuters.

Ръководителят Аджидарма на това проучване в Mycotech посочва, че са почерпили вдъхновение от традиционно за Индонезия ястие, включващо соя и гъби.

„Най-накрая намерихме гъба с мицел, който може да бъде превръщан в съединителен материал”, казва той, след като тества няколко различни вида гъби от 2016 г. досега.

Понастоящем компанията отглежда въпросната гъба върху дървени стърготини, след което прибира кожата. Стърготините се премахват, а гъбата се оставя да изсъхне, след което се нарязва в различни размери, в зависимост от целите, за които ще се използва.

Процесът е бавен, като са нужни три седмици, за да се произведе 10 квадратни метра материал. Но Аджидарма смята, че си струва.

Производството на мицелна кожа струва по-евтино спрямо синтетичните материи на база петрол, посочва той. Освен всичко друго, процесът отделя изключително малко въглероден диоксид спрямо емисиите, идващи от добитака, отглеждан за производство на естествена кожа.

Цената на часовниците възлиза ня между 900 хил. и 1.3 млн. рупии (64 – 93 щатски долара), като по-голямата част от тях се продава чрез интернет, казва Анданг Маулана Сиамсури, управляващ директор на Pala Nusantara.  А интерес към тези продукти не липсва.

Румяна Иванова

Аз мога

Recent Posts

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

9 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

28 минути ago

7 факта за атентаторите, които може би не знаете

Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…

35 минути ago