Categories: История

Крепостта Чичек баир, северно от Стара Загора

[ad id=“225664″]

Мястото се намира на север от Стара Загора, вдясно от пътя за село Ягода и на около 3 км югоизточно от село Змейово. В превод от турски името му означава Цветен връх.

Според археолозите тук е имало тракийско светилище от Второто хилядолетие преди Христа. Открити са магически глинени вретена, сходни с тези от Дядовската селищна могила / пълни копия /, датиращи отпреди 4000 години.

[ad id=“263680″]

Тракийска крепост, селище, светилища в околността и няколко тракийски могили в диаметър от 2,3 километра. На това място е имало древна /от 4 -6 в пр. н.е. / резиденция на тракийските владетели от държавата на Одрисите. Доказват го множеството артефакти дори по самата повърхност. Според легендите резиденцията е съществувала векове наред, а в средновековието е бил вдигнат манастир, радващ се на благоволението на цар Борис-Михаил І.

[ad id=“238430″]

След смъртта на владетеля, въвел официално християнството в България тялото му било погребано в подземие край Чичек баир, там било заровено и личното му съкровище. Няколко културни пласта са открити тук, последното от които е от турското ранно владичество. Крепостта е охранявала прохода Железни врата. Еднометрова крепостна стена от късния византийски период е останала на двадесет метра от селския път. Открито е богато количество керамика от всички периоди.

[ad id=“225664″]

Огромни питоси са в дъното на иманярски изкоп. Свързва се с Иринополис като наследствена византийска резиденция. Факт е, че е населявана от КБЕ. Неправилно наричана Турското Кале, но е била превзета от турските войски. Отсреща е т.н. Българско Кале, което пада десетина години по-късно под турско владичество.

Лесно достъпна е откъм юг, по пътя, проправен от ЕВН. Върхът разкрива уникална гледка до връх Аида и Родопите. Последно е атакувана от иманяри преди няколко години.

Красимира Янкова