Единственият български депутат в залата бе Емил Радев, но той се въздържа от гласуване. Колегите му Асим Адемов, Сергей Станишев и Филиз Хюсменова бяха заместени от евродепутати от други страни членки. Вчера румънката спечели вота и в Комисията по бюджетен контрол. Сега двете комисии ще изпратят писмо до председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, с което ще го уведомят за решението си.
Според депутата Емил Радев няма да се стигне до вот в пленарна зала, а директно ще се преговаря със Съвета. Там ситуацията се оказва по-сложна, тъй като при вота миналата седмица той постави на първо място Бонер, а на второ с еднакъв резултат – Кьовеши и Ритер.
При вчерашното си изслушване Лаура Кьовеши заяви, че в страната й има опит да се посегне на независимостта на прокуратурата.
„През цялото време в цялата си дейност бях независима и спазвах законодателството. Резултатите ми говорят за мен. В работата ни с колегите разследвахме членове на всички партии, а не само на една. Разследвахме и богати хора с влиятелни позиции и това беше, защото бяхме независими. Много е важно да кажа, че независимостта беше гарантирана от закона. В момента обаче има опити тя да се ограничи. За да се разследва корупцията по високите етажи на властта или измамите с еврофондове, е много важно да има независимост“, коментира Кьовеши.
Единствено Кьовеши от всички кандидати получи аплодисменти.
Същевременно й бяха отправени доста остри реплики и въпроси от румънски евродепутати, някои съпроводени с тропане по банките. Един от тях я попита получавала ли е награда от ЦРУ, на което тя отговори, че има награда от „Сикрет сървис“ за защитаване на фискалната сигурност, борбата срещу фалшификацията на долари и киберпрестъпленията. Кьовеши добави, че не е получавала американско гражданство за това. Други евродепутати обаче заявиха, че не вярват на нито една дума от негативната кампания срещу нея и я поздравиха за проявения кураж.
Миналата седмица Комитетът на постоянните представители (КОРЕПЕР) не подкрепи кандидатурата на Лаура Кьовеши за европейски главен прокурор. След гласуването на посланиците на 22-те страни членки, участващи в структурата на Европейската прокуратура, стана ясно, че на първа позиция е Жан-Франсоа Бонер, който е събрал 50 точки. Второто място делят бившата шефка на румънската антикорупционна прокуратура и германският кандидат Андрес Ритер, които са получили по 29 точки.
След гласуването в двете комисии предстои ръководствата им да изпратят писмо до председателя на парламента Антонио Таяни. Той заедно с ръководството на Европарламента ще прецени дали избраният кандидат ще трябва да бъде гласуван и в пленарна зала. Но дори и тогава изборът няма да е окончателен, защото за кандидатурата ще трябва да гласувана и от всички държави-членки в Съвета. Ако двете институции имат разногласия, те ще преговарят до постигане на съгласие.
Прокуратурата трябва да заработи до края на 2020 г. със седалище в Люксембург. Засега в нея участват 22 държави. Останалите, които не са част от нея, могат да се включат във всеки един момент. Службата ще се занимава с разследване, преследване и изправяне през правосъдието на престъпления срещу бюджета на ЕС, злоупотреби, корупция и трансгранични измами с ДДС.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…