[ad id=“225664″]
Лайката (Matricaria) е едногодишно тревисто растение с разклонено стъбло. Достига височина до 50 сантиметра. Листата ѝ са двойно и тройноперести, нишковидни, нарязани. Цветовете са събрани в съцветие кошничка. Плодът е продълговата кафява семка. Другото име на лайката е „лайкучка“.
Лайката расте в буренливи и изоставени места, както и край пътища. В България е разпространена от 0 до 1000 метра надморска височина. Среща се е в Европа, Северна Америка и Азия.
[ad id=“236993″]
Лайката е може би най-популярната и използвана билка в народната ни медицина. Тя дължи лечебните си свойства на съдържащите се в цветовете ѝ масла и флавоноиди.
Изсушените цветчета от лайка се ползват като лекарство от векове. Това се е правило още в древните Египет, Гърция и Рим. Популярността на лайката нараства особено много през Средновековието, когато хората започват да я използват като лек срещу многобройни оплаквания като астма, колики, висока температура, възпаления, гадене, детски болести, нервни проблеми, кожни заболявания и дори рак.
Лайката се употребява се и като напитка под формата на чай, който има приятен вкус.
[ad id=“263680″]
За лечебни цели се употребяват цветовете на лайката – Flores Chamomillae. Събират се през периода на цъфтежа, койро трае от май до юли. Брането става като се откъсват целите цветни кошнички заедно с около два сантиметра от дръжките и се подреждат в плитки кошници или рамки за сушене на билки. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 35 ºС. Изсушената билка има приятна миризма и слабо горчив вкус. Съхранява се на сенчесто, сухо и проветриво място. Допуска се съдържание на влага не повече от 15%.
Лайката има противовъзпалително и омекчително действие при заболяване на храносмилателния път и при възпалителни процеси в дихателните пътища. Външно се прилага за промивка на възпалената лигавица на очите, матката и на ануса при хемороиди. Има благоприятен ефект при възпалителни процеси и камъни в бъбреците и пикочния мехур. За лечение на дихателните пътища се употребява за инхалации и промивки под формата на гаргара.