Раднево има богата история. Многобройните археологически находки, открити в района сочат, че първите селища на тази територия са възникнали преди около 4 000 години. Установено е, че първият етнос населявал района, е тракийското племе пирогери. По исторически данни, на територията на общината се е намирала римската пътна станция Арзус. В средновековието, след образуването на българската държава, районът около Раднево се превръща в буферна зона между България и Византия.
[ad id=“225664″]
За създаването на селището се носи легендата за дядо Радни. Той се заселва по тези земи около 1700 година.
След дядо Радни и други българи се установили да живеят около река Блатница. Така се създала махала, наречена на името на основателя си – Радне махле.
През 1906 година последното е преименувано в село Раднево. На 7 септември 1964 селището придобива градски статут.
Жителите на Раденво и до днес разказват легендата за своя град.
Дали обаче тя действително е легенда?
Екипът на zarata.info се свърза с 65-годишния радневец Теньо Тенев.
[ad id=“225664″]
Мит ли е историята за дядо Радни и основаването на Раднево?
По скоро може да се приеме за истина. В града има род, носещ фамилията Радневи, които се смятат за потомци на дядо Радни. Освен това там, където се предполага, че се е заселил старецът, е имало кория – т.е. малка гора. В онези времена това е било удобно място българите а се заживеят, понеже били далеч от очите на турците. Също така и реката осигурявала вода за добитъка.
Какви други варианти за произхода на името Раднево се спрягат в града?
Съществува версията за Райна Княгина. Някои твърдят, че е идвала в селището и то било наречено в нейна чест. Аз не подкрепям това твърдение по две причини: Първо – липсват исторически факти Райна Княгиня да е идвала в нашия край. Второ – защо селището не е наречено примерно Райне махле или нещо подобно.
[ad id=“225664″]
Само имената Радне махле и Раднево ли е носил настоящият град?
Да. Имало предложение да бъде наречен в чест на родения тук поет Гео Милев, но старите радневци отхвърлят този идея. Сметнали са, че основателят дядо Радни има най-голямото право да даде името си на града, който е създал.
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…