С настъпването на лятото, горещините, ходенето на почивка и изобилието по пазарите, неминуемо започват и разновидностите на така наречения летен грип. Той протича доста тежко при децата, но не отминава и възрастните.
Именно ентеровирусите причиняват стомашно-чревните разстройства. Те се предават чрез замърсени ръце, хранителни продукти, предмети от външната среда, водни басейни…
Инкубационният период на инфекциите е около 5 дни, като в някои редки случаи се стига до 15 дни.
Инфекцията може да протече под формата на:
1. „Летен грип“
2. Ентеровирусен екзантем
3. Херпангина
4. „Ръка, крак, уста“ синдром
5. Асептичен менингит;
6. Енцефалит;
7. Паралитична болест
8. Миокардит;
9. Неонатални инфекции.
1. Най-често срещаните инфекции, причинени от неполиомиелитни ентеровируси протичат или започват като грипоподобно заболяване – с втрисане, висока температура над 39,0 оС, която трудно се повлиява от прилаганите противотемпературни лекарства, главоболие, силна отпадналост, общо неразположение, болки по ставите и мускулите. Може да има повръщане, леко изразена диария, болки в корема. Оттук е и името „летен грип“.
[ad id=“225664″]
2. Ентеровирусен екзантем – така описания летен грип, но след 1 до 3 дни се появява обрив, който започва от лицето, след което се разпространява по тялото и крайниците и се задържа часове до няколко дни. Има полиморфен характер, т.е. може да бъде под формата на петна, които са на нивото на кожата, над нивото на кожата, или мехурчета, или по-големи петна, леко надигнати както при уртикария, по рядко хеморагичен/под формата на кръвоизливи/. Болеста продължава 7-10 дни и се причинява от еховирус тип 9.
3. Херпангината се причинява от група А коксакивируси. Основно засяга децата на 2-10 годишна възраст и се характеризира с повишена температура, болки в гърлото при преглъщане и спонтанни, често се съчетава с повръщане и болки в корема. При преглед по небните дъги, твърдото небце, увулата се виждат малки везикулки (мехурчета).
4.“Ръка, крак, уста” синдром се манифестира с афтозни изменения по езика и букалната лигавица и обриви по дланите и ходилата и се предизвиква от група А коксакивируси, но в някои взривове са изолирани и коксаки В вируси. Наблюдават се болезнени язвички по лигавицата на устата, които се последват от болезнени мехурчета и обриви по ръцете, стъпалата и около коленните стави. Също има продължителност 7-10 дни.
5. Асептичният менингит (възпаление на мозъчните обвивки) се среща най-често при деца под 5 години, по-рядко при по-големи деца и млади хора. Лошото тук е, че става въпрос за невроинфекция, доброто е, че той в почти всички случаи завършва с пълно оздравяване. Протичането е двуфазно. Започва с фебрилитет 38,0 оС, отпадналост, инфекция на горния дихателен път, може да има миалгии, бързопреходен обрив, повръщане. След кратко нормализиране на температурата следва втората фаза – менингеална, когато се развиват класическите признаци на менингита – ново повишение на температурата до и над 39,0 оС, силно главоболие, което не се повлиява от лекарства, фотофобия (дразнене от светлина), хиперестезия (повишена реактивност при допир), вратна ригидност, понякога промени в съзнанието. При прегледа се установяват положителни симптоми на менингорадикулeрно дразнене.
В неонаталния период фебрилитетът е задължителен симптом, най-често има отказ от храна, повръщане, бързопреходен обрив, хиперестезия, неспокойствие или сънливост, голямата фонтанела изпъква над нивото на черепните кости (бомбирана фонтанела). Менингитът има доброкачествен ход и обикновено завършва с оздравяване за 10-12 дни.
[ad id=“236993″]
6. Паралитична болест – причинява се и от различни коксаки и еховируси и наподобява паралитичната форма на полиомиелита. Обикновено тя е много по-лека от него, като възстановяването е по-бързо за две-три седмици и в повечето случаи без трайни увреждания. Макар и рядко може да се наблюдава тежко протичане със спинални и булбарни (стволови – структура на главния мозък, където е разположен дихателния център) парализи и засягане на черепномозъчните нерви с нарушение в зрението и гълтането, нарушения в дишането и сърдечната дейност, парализи на дихателната мускулатура, понякога с летален изход. Ентеровирус 71 през 1975 г. предизвика епидемичен взрив на полиомиелитоподобно заболяване, като заболелите бяха кърмачета и деца до 3-годишна възраст.
7. Енцефалитът – възпаление на паренхима на главния мозък, може да протече като менингоенцефалит (със засягане и на мозъчните обвивки) или само като енцефалит (генерализиран или фокален). Най-често завършва с пълно оздравяване, но в някои случаи може да се наблюдава тежко протичане с гърчове, трудно поддаващи се на противогърчово лечение, тежки промени в съзнанието до кома, а след преминаване на острата фаза и остатъчна неврологична симптоматика – епилептични припадъци, парализи, умствено изоставане. При тези случаи смъртността е висока.
Някои ентеровируси предизвиквт леки инфекции на горните дихателни пътища, но могат да причинят и бронхити, бронхиолити и дори пневмонии.
8. Миоперикардити – причиняват се от коксаки В вирусите. При децата заболяването протича остро и много тежко, често със засягане и на други органи.
+ Коксаки В вируси и еховируси могат да предизвикат тежки и често фатални инфекции при новородените с предполагаемо трансплацентарно предаване на инфекцията (в края на бременността). Болеста се развива през първите дни от живота (3-7ден) и варира от леко фебрилно заболяване до мултисистемна болест с прояви на некроза на черния дроб, некротизиращ ентероколит, миокардит, енцефалит с гърчове, промени в съзнанието до кома. Това тежко протичане най-вероятно се дължи на липсата на специфични антитела скоро след раждането.
[ad id=“236999″]
+ Някои ентеровируси са асоциирани с конюнктивит, дори и с ювенилния (младежкия) инсулинозависим захарен диабет, тъй като в около 30% от диабетно болните деца са открити антитела срещу ентеровируси-коксаки тип В.
9. Полиомиелитът е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от полиовирусите, които се отнасят също към род Enterovirus. Известни са 3 антигенни варианта – полиовируси типове 1, 2 и 3. Причинителят е патагонен само за човека. Характеризира се с възпалителни изменения в сивото вещество на гръбначния мозък.
Изчерпателната информация даде д-р Снежа Шаламанова на организирания от Puls.bg Форум за бременност и детско здраве.
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…