Мъглижкият манастир се намира на 25 км от град Стара Загора, на 13 км източно от град Казанлък и на 2 км северно от град Мъглиж на брега на Мъглижка река, в склоновете на Стара планина.
Според преданието манастирът бил основан от цар Калоян (1197-1207) през 1197 година след победата му над кръстоносците в битката край Мъглиж. За да се помни победата, царят дарил средства за построяване на манастир.
[ad id=“225664″]
През 1834 г. започва изграждането на сегашния манастирски храм, който в архитектурно отношение е еднокорабна, едноапсидна, безкуполна сграда. Интересното в нея също е, че някои от изографисаните български светци са изобразени, облечени в народни носии.
Манастирът до днес е имал три имена: св.Архангел Михаил, св.св.Петър и Павел и св.Николай.
Документално Мъглижкият манастир се споменава за пръв път през 1623г. в преписка в Мъглижкото четвероевангелие от 1572г., което съобщава за ограбването на манастира и избиването на монасите от ордата на еничерина Силни Склав.
[ad id=“263680″]
На 13 януари 1623 г еничарският предводител Склав дошъл да събира кръвен данък, един от най-жестоките данъци на поробените народи в Османската империя. Хората скрили децата си в манастира. Монасите не ги издали и за назидание били изклани.
От 1922г. Мъглижкия манастир е девически и понастоящем се обитава от няколко монахини. Представлява комплекс от черква, жилищни и стопански сгради, както и два параклиса посветени на „Св. св. Петър и Павел“ и „Св. архангел Михаил“.
[ad id=“236999″]
От Мъглижкия манастир тръгва пътека за природозащитената местност Винишки камък, където в скалите е вкопана икона на „Света Троица“ и е поставен метален кръст.
Запалените рибари могат да посетят и язовир Копринка, близо до град Казанлък.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…