България

Адвокат Марковски: Законът не дава право на прокуратурата да показва публично доказателства

„Изправени сме пред един все по-мащабен проблем – ниското доверие в институциите изкривява представянето на информацията.“ Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия юристът Марин Киров по повод безпрецедентното действие на прокуратурата, която вчера изпрати до медиите доказателства по разследването за хакерската атака срещу НАП.

„Някой от седмици се опитва да ни убеди, че прокуратурата действа неправомерно. Очевидно има кръг от медии и граждански натиск, който иска да обвърже този случай с избора на главен прокурор“, заяви Киров.

„Този случай излиза извън рамките на процеса, очевидно има опит да се използва за ескалиране на напрежението. Сигурен съм обаче, че има и хора, които подкрепят действията на институциите. Времето ще покаже дали този ход на прокуратурата е правилен или грешен“, посочи юристът.

„Уважавам закона, тъй като без него няма да има цивилизация и всеки един политически акт на прокуратура, съд, следствие е неправомерен, безсмислен и в някаква степен опасен. Разумът означава законност. Когато говорим за работа на прокуратура, единствената оценка дали нещо е правилно или не, е прочитът на закона. Законът категорично не дава такова право на прокуратурата“, заяви от своя страна адвокат Марин Марковски.

„Това не се е случвало досега – прокуратурата да изнесе публично доказателства, за да убеди обществото, че е права. Колегите от прокуратурата не са ми врагове, но направеното по това дело е много нередно и създава реална опасност да се убедят хората, че даден човек е виновен. Когато една авторитетна институция покаже и доказателства, това означава, че тя убеждава хората, че този човек е виновен. А по презумпция в Конституцията всеки е невинен до доказване на противното. Това действие на прокуратурата е нарушение на конституционните норми“, подчерта адвокат Марковски.

„Всеки един политически акт на прокуратура, съд, следствие е неправомерие, безмислен и опасен. Когато се преценява дали нещо е правилно, или не, оценките са две. Еднат е морална, другата е правна. Законът е това правило, без което обществото не може да живее нормално. Досега не се е случвало прокуратурата да изнесе доказателства публично, за да обеди обществото, че е права. Това обаче е нередно. Когато една авторитетна институция направи нещо подобно, това означава, че тя убеждава хората, че даден човек е извършил престъпление. Опасно е, защото тези доказателства не са достатъчни. Според конституцията всеки е невинен до доказване на противното. Нарушаването на конституционната норма не е цивилизовано“, коментира адвокатът Марин Марковски.

По думите му има опасност публичното изнасяне на доказателства да повлияе на съда.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.