Categories: България

46 мъртви делфина досега, броят им е в нормата, посочват от екоминистерството

46 са регистрираните случаи на изхвърлените на брега мъртви делфини по цялото ни крайбрежие от началото на летния сезон до момента. Това са констатирали екоинспекциите в Бургас и Варна, сочат данни прдоставени от Министерството на околната среда и водите, съобщи Дневник.

Поводът са зачестилите фатални случаи по цялото Черноморие и предупреждения на сдружение „Да запазим Корал“, че предстои повторение на масовото измиране на малки делфинчета от миналото лято, вероятно и много по-сериозно.

През август 2015 г. морето изхвърли на брега над 250 мъртви бебета китоподобни (или над пет пъти над обичайното), много други са останали да се разлагат навътре в морските води и не са стигнали до плажа. Независимо разследване на сдружението в защита на Корал установи, че причината най-вероятно е заплитането им в рибарски мрежи. Позовавайки се на последни експертни проучвания в Черно море, и от МОСВ посочват, че смъртността при делфините най-често се дължи на болести или на заплитане на делфините в рибарски мрежи.

Позицията на МОСВ, посочена в отговора до „Дневник“ е, че броят на констатирани мъртви екземпляри – 46 за юни „не предполага изводи за завишена смъртност“ като от ековедомството сравняват данните с предходните години.

След случаите от миналата година, при които институциите не успяха да реагират адекватно и своевременно, сега от МОСВ уверяват, че имат изготвен план за действие, който да подобри организацията и реакцията при изхвърлени мъртви екземпляри китоподобни, подготвят и инструкция за взаимодействие за повишаване ефективността при тези смъртни случаи, сформирана е и работната група. Липсват изброени институционални мерки, с които да се избегне миналогодишното масово измиране на делфини.

Въпреки подадените от неправителствения сектор сигнали в началото на този летен сезон към отговорните институции, в т.ч. и МОСВ, липсват каквито и да е превантивни мерки за опазване на защитения вид, посочва и Атанас Русев от „Да запазим Корал“.

„Целта на всички наши усилия не е да се броят и събират трупове, а да има превенция, с която да се избегне ужаса от 2015 г. Конкретни стъпки в тази посока са контролът срещу незаконния риболов и траленето на брега с мрежи, които убиват тези животни. За това настояваме от една година, но нищо не се прави,“ каза пред „Дневник“ Русев.

Само през последните два дни на Корал морето е изхвърлило на плажа 6 делфинчета, край р. Велека те са били 8, така за месеца плажуващите са преброили общо 18.

Русев предположи, че преди около 20 дни най-вероятно е имало незаконен риболов и сега изхвърляните делфини по брега са директно следствие на това неконтролирано бракониерство. По думите му, изхвърлените делфинчета са едва от 2 до 5 % от общо умрелите в следствие характерните морски течения, останалите се разлагат в морето.

Мая Матева

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

29 минути ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

един час ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

2 часа ago