Министърът на образованието: „Бай Ганьо в банята“ няма да се учи, не бил подходящ

“Булгар! Булгар!” – тази реплика и цялата глава “Бай Ганьо в банята” от творбата на Алеко Константинов се оказа “неподходяща” и вече няма да се изучава в училище. Това стана ясно при представянето на проекта за новите учебни програми по литература от 6-и до 12-и клас.

“Смятам, че не е подходящо. Ние сме, все пак, в XXI век и мисля, че България е помръднала поне малко в това отношение”, заяви министърът на образованието Тодор Танев. Той лично е настоявал главата от “Бай Ганьо” да отпадне от учебния материал.

“История славянобългарска” на Паисий Хилендарски пък ще се учи в 9-и вместо в 6-и клас, за да не е “само текст, а да бъде разбрана от учениците”.

“Твърдения като “пада” и “няма го” били некоректни

Няма да допусна нищо, свързано с българската национална идентичност, да липсва от учебните програми. Нито ми е в амплоато, нито съм дошъл тук да кастря. Предлагаме тези велики произведения да бъдат поднесени по най-добрия начин във вертикала и хоризонтала – т.е. според възрастовите групи и в синхрон с другите предмети в същия клас”, обясни Танев.

Преместването на “История славянобългарска” от 6-и за 9-и клас е заради възрастовата психология и материала по история, който съвпадал. Освен това “индоктринизацията на национално самосъзнание не е метод за неговото отглеждане”. Танев обяви, че е патриот, и дори заподозря политически атаки зад появилите се твърдения в последните дни, че знакови произведения отпадат от учебните програми.

“Хубава си, моя горо” на Любен Каравелов и стихотворенията на Добри Чинтулов вече ще се учат като песни в часовете по музика, но не и в тези по литература. В тях от Чинтулов ще се учи само “Стани, стани, юнак балкански” – в 7-и клас.

31 произведения отпадат от учебните програми. Кои обаче не стана ясно въпреки продължилия почти 90 минути брифинг на министъра и екипа му. Според тях “не било важно какво отпада, а какво е съдържанието”. От МОН обещаха да предоставят списъка на отпадналите произведения, но до редакционното приключване на броя това не се случи.

От 171 произведения сега в програмите остават 140. По-подробно ще се изучават произведенията, които влизат в матурите – над 90. За останалите имало идея да се учат в пакет или поотделно, но не толкова подробно.

Сред произведенията, които отпадат, са: “Крадецът на праскови” на Емилиян Станев, “Кино” и “Завод” на Никола Вапцаров, “Ще бъдеш в бяло” на Яворов, “Сиротна песен” на Димчо Дебелянов, “На оня свят” на Елин Пелин, “Шибил” на Йордан Йовков и други.

Танев каза, че това са само предложения и тепърва ще се обсъждат. Целта на промените била да се върне четенето на българска литература в училище.

“Какво искате от училището? А – да излови всичката риба на света и да я тупне за една вечер на масата или В – да научи децата сами да ловят риба”, попита проф. Адриана Дамянова, част от екипа, подготвил промените.

Източник: 24 часа

редактор