За много хора съществуването на извънземни космически цивилизации, много по-развити от нашата, изобщо не подлежи на съмнение. Не са никак малко обаче и тези, които не вярват.
Аргументът им е прост: ако наистина ги има, защо още не сме ги видели или поне заснели с телескоп?От друга страна, земната техника може да е все още твърде несъвършена, за да открива космически обекти, които се движат със скорост около и над тази на светлината – все едно с обикновена камера да заснемеш летящ куршум.
[ad id=“225664″]
Наскоро обаче сътрудници на компанията Raytheon (един от големите доставчици на военното ведомство на САЩ) публикува своя разработка, в която описва прост способ за откриване на извънземни космически кораби, движещи се със скорост, близка до светлинната … или по-скоро следите от тях, съобщава pcworld.bg.
Приемайки за истина възможността за създаване на космически кораб от обикновена материя, движещ се със светлинна скорост, Raytheon обясняват как такъв кораб ще оставя видими в инфрачервения спектър “сигнатури”, които лесно могат да се открият със съществуващите на Земята инструменти.
[ad id=“263680″]
Дори корабът да се движи в Космоса, без да взаимодейства с обикновените частици материя, той ще трябва постоянно да се сблъсква с т.нар. реликтово лъчение (РИ), останало след Големия взрив и запълващо цялото пространство на вселената във вид на фотони.
А сблъсъкът на свхръхсветлинен космическо кораб с въпросното лъчение, според Raytheon, би оставило зад космическия кораб специфична инфрачервена “опашка”, подобна на белите следи, които самолетите оставят в небето.
[ad id=“237001″]
Самото стълкновение с фотоните при такива високи скорости би отделяло огромни количества енергия (милиони Джаули в секунда), които ще оставят в РИ специфични енергийни сигнатури, които могат да се откриват лесно при анализа на космическия спектър от Земята.
Това означава, че дори сега, насочвайки телескопи към небето, можем (поне на теория) да забележим следите от извънземни космически кораби … разбира се, при условие, че те се движат с “релативистични” скорости и не са направени от някакъв неизвестен екзотичен материал, който някак си не взаимодейства с фотоните на РИ.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…