По традиция в съботата на седмицата преди Великден православните християни отбелязват Лазаровден.
Днес се изпълнява обичаят лазаруване, който се свързва с преминаването на порасналите момичета към моминството и възможността да създадат семейство. Стари предания гласят, че мома, която не е лазарувала, няма да може да се омъжи.
По традиция млади жени, наричани лазарки, се събират рано сутринта и набират цветя и върбови клонки, от които сплитат венци за Цветница. След това ги пускат в реката. Когато лазарка пусне своя венец в реката, то това символизира нейното желание да се задоми, гласи поверието.
Ако момък хване венеца, то това означавало, че той иска момичето за своя жена. Поради това, когато пускали венците си в реката, момичетата пеели. Чрез песните си изразявали своите надежди венците да бъдат уловени именно от онзи, когото харесват. Пускането на венци било и своеобразно състезание, защото се вярвало, че момата, чийто венец излезе най-напред по течението на реката, щяла първа да се задоми.
Лазарките се пременят в традиционни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Лазарките пеят само за Лазаровден, тъй като се смята за греховно да се пеят други песни. Когато влязат в някой дом, те изпълняват песен за всеки от семейството. След това стопанинът на къщата им дава различни дарове.
Кой държи чадъра над контрабандата? Два случая от последните месеци бодат очите. Единият е скандалът,…