Момчиловата крепост се намира край село Градът, община Смолян. Селото е разположено на 17 км източно от град Смолян и на 110 км южно от град Пловдив.
Крепостат е с изходна точка град Смолян, поемате през кв. „Устово“, по пътя за Мадан. След Подвис свивате на ляво в посока село Ряка, а малко по-нататък отново на ляво отбивате за село Градът. С кола или автобус стигате до приемният център в подножието на крепостта, разположен на 1.6 км от с. Градът. В него можете да разгледате фотоизложба посветена на историята на мястото и археологическите проучвания.
В историята крепостта е свързана с името на Момчил юнак, които през 1343 година възстановява крепостта, след което епизодично я обитава две години.
На младини извършвал обири и нападения в пограничния район между България и Византия, той си спечелил врагове и от двете страни, намира спасение при сръбския княз Стефан Душан където е назначен за стратиот. Средновековната крепост е била превзета и опожарена при османското нашествие в Родопите.
На самия връх с надморска височина 1 215 метра е открито тракийско скално светилище. Там се очертава скална площадка с четири отвора в скалата. По скалата не се виждат каменни всичания (като например олтари, басейнчета, улеи и т.н.), които да са вследствие човешка дейност. В редицата скални отвори, гледащи на север, е разчистена дълбока 5 м скална ниша.
В източната част на скалното светилище са разкрити основите на средновековен параклис, функционирал през ХІІІ-ХІV в. За съжаление той е силно разрушен. Запазена е южната част от апсидата с дълбочина 1 метър. Параклисът е бил измазан и отвън, и отвътре. Външната мазилка е по-груба и едра, вътрешната е примесена с парченца счукана тухла и е доста фина. Таванът е бил оформен като свод – някои парчета вътрешна мазилка са с извита повърхност. Подът е бил дървен – в оформен в скалата жлеб при разкопките са открити няколко железни гвоздея, които показват, че в скалата е била монтирана греда, върху която са се наковавали дъски за под.
Аудио-визуален спектакъл – основна атракция на Момчилова крепост. Изпълнява се в тъмната част на денонощието. Включва прожекция на 30-минутен филм, посветен на Момчил юнак. За екран се ползва естествен скален откос в подножието на върха. За зрителите са изградени пейки за сядане с капацитет 50 места.
При разкопките на Момчилова крепост източно от входа са разкрити ями, на дъното на които е открита глина, подходяща за изработването на керамични изделия.
Атракцията „Грънчарска работилница“ включва модел на пещ за изпичане на съдове и грънчарско колело. Пещите обикновено са двукамерни, като долу е огнището, а горе – същинската пещ. Двете камери са разделени от глинобитна скара с множество отвори, подредени радиално и на концентрични кръгове, с цел по-добро подреждане и качествено изпичане на съдовете. След нареждането им пещта била запечатвана отгоре.
Глинените съдове от ХІІ-ХІV век, във Второто българско царство и Византия, са изработвани на крачно грънчарско колело.
Богата история свързана с крепостта, нейната реставрацията наред с красивата местност я правят популярна туристическата забележителност. Районът е посещаван от много туристи в това число и доста чужденци.
momchilovakrepost.com
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…