Мулдавският манастир край Асеновград – забравено кътче от рая… (снимки)

Мулдавският манастир „Света Петка“ е сгушен Западните Родопи, на около 2,5 километра от село Мулдава, на около 4 км югоизточно от Асеновград и на около 95 километра югозападно от Стара Загора. До манастира се стига по камениста пътека, от която се откриват красиви гледки от района:

Мястото е чудесно за разходка сред природата.

Обителта е възникнала в околностите на древен лечебен извор.

Според предание манастирът е основан по време на Втората българска държава, През турското време е разрушаван три пъти и след това е възстановяван. Последно е възобновен през ХІХ век. Тогава са издигнати сегашната съборна църква и жилищните корпуси.

[ad id=“225664″]

По време на Възраждането Мулдавският манастир е бил важно книжовно средище. Той разполагал с богата библиотека с много стари и редки ръкописи. Към обителта е имало и килийно училище.

Васил Левски често отсядал в манастира. Скривалището му под бившата игуменарна е запазено и може да се види и днес:

През 1883 Мулдавският манастир е посетен от известния художник Иван Мърквичка. По време внезапно умира едногодишния му син. Детето е погребано в двора на обителта.

Манастирският комплекс се състои от двуетажни жилищни сгради с открити чардаци и висок манастирски зид, които ограждат от четирите му стени просторен двор, застлан с калдъръм. В средата на двора се издига съборната църква с висока камбанария. Тя е построена през 1836 и представлява голяма трикорабна безкуполна псевдобазилика с вътрешен и открит притвор, като в югозападния ъгъл на последния се извисява камбанария. Откритата аркада, поставена върху седем зидани колони и образуващи четири отделни свода. На югозападния ъгъл на аркадата се извисява камбанарията. През 1946 църквата се срутва, при което се запзават само западната ѝ стена с предверието и аркадата. Черквата е изградена отново през 1951 .След срутването на църквата само отделни сцени от стенописите в предверието се запазили, като части от Апокалипсиса. От старата архитектура на храма са запазени притворът, откритата галерия и камбанарията, която е издигната през 1894. Църквата е изписана през 1840 от тревненския зограф Кръстьо Захариев и синовете му Петър и Георги.

[ad id=“263680″]

През 2010 година голяма част от жилищните сгради в манастира са унищожени от пожар. Състоянието на комплекса не е особено добро, има нужда от ремонт. Въпреки това, манастирът изглежда внушително, а мястото е прекрасно – тихо и спокойно, зареждащо с позитивна енергия и доброта. 

Мулдавският манастир сякаш е забравено кътче от рая…

Arhiv