На 1 август 1883 г. – открито Акарджанското начално училище. В този “Оксфорд в Южна България” (Д. Т. Страшимиров), през 1833 г. Атанас Иванов отваря първото светско училище в Акарджа махала. По взаимоучителната метода в различни периоди преподават видни учители и просветители като Неофит Рилски, Захарий Княжески, Иван Богоров и др. Тук се развива бурна революционна дейност и подготовка за Старозагорското въстание. Главните организатори и участници Михаил и Георги Жекови, Стефан Чифудов и др. са възпитаници на Акарджанското училище. В него се е учил и секретарят на Ботевата чета Георги Апостолов. В същата махала 50 години по-късно (1883), с доброволен труд и щедри дарения се съгражда училище “Борис 1” . Ученикът на Уста Кольо Фичето – майстор Бошо от Тревненските колиби построява двуетажна, красива сграда, обявена за паметник на архитектурата (21 ноем. 1989 г.). От 1947 г. училището е именувано Начално училище “Димитър Благоев” .
На 1 август 1883 г. – построен затвор в Стара Загора за 120 000 гроша на мястото на сградата на Районния съд. В него са излежавали присъдите си лица, осъдени за политически действия и криминални престъпления от областта и други райони на страната. В наши дни дейността по изпълнение на наказанието в системата на местата за лишаване от свобода и в частност на затвора – Ст. Загора, се осъществява в три основни направления:
– режимо-охранителна дейност;
– социална (възпитателна) дейност: през 1985 г. към затвора е създадено Вечерно професионално училище “Поп Минчо Кънчев”.
От 2003 г. затворът работи съвместно с Пробационния център. През 2004 г. е осветена първата затворническа черква “Св. Николай Чудотворец” . Сградата й е по проект на арх. Ваня Тончева. Камбаната с надпис “Само законът ни дава свобода” е дарена от министъра на правосъдието Антон Станков.
– производствено-стопанска дейност: стопанската дейност е обособена в държавно предприятие “Фонд затворно дело” – поделение Ст. Загора. Включва мебелно производство, механичен цех, производство на керамични изделия, отдаване на труд – евтина работна ръка, земеделско стопанство – животновъдство и растениевъдство. Старозагорският затвор е водещ по производствено-стопанска дейност в системата на затворите в страната за 2005 г.
На 1 август 1883 г. – построена сградата на Мъжкото класно училище (Мъжката гимназия). Стара Загора, град с традиции във възрожденската просвета и култура, още през 1880 г. поставя началото на училищното строителство. Само за няколко години се построяват сградите на четири основни училища, на мъжкото класно училище и на девическата гимназия. Всички училищни сгради са двуетажни, красиви, внушаващи респект и надежда за бъдещето. Сградата на мъжкото класно училище започва да се строи през 1880 г, по проект на Лyбор Байер, планът е изработен според Априловската гимназия в Габрово. Поради липса на средства строителството продължава няколко години.
На 1 август 1883 г. – открито новото Светиниколско начално училище. То е наследник на откритото на 13 март 1841 г. първото новобългарско училище в Стара Загора при църквата “Свети Никола” . Светиниколското училище започва своята дейност като мъжко взаимно, но впоследствие прераства в класно (1850) и играе важна роля в цялостния просветен и културен живот на България. За пръв учител е назначен Атанас Иванов. Училището е дело на Александър Екзарх, хаджи Господин Славов и Иванчо Стоянов. През 1863 г. в приземния етаж на сградата възниква и първото класно девическо училище с главна учителка Анастасия Тошева. През 1877 г. при опожаряването на града училищната сграда изгаря, но учебните занятия се водят в частни къщи. След Освобождението на мястото на старото училище е построено ново, известно с името “Св. Николай”, което се запазва до 1948-1949 п, когато приема името на учителя Атанас Генчев. През 1966 г. южно от старата сграда е построена сегашната съвременна сграда. В нея са настанени учениците от начално училище “Атанас Генчев” и Шесто основно училище “Г. Бакалов”, които се обединяват. През 1983 г. училището е обявено за национален първенец и е удостоено със званието “образцово”. От 1992 г. Шесто основно училище отново носи името “Св. Никола” или “Светиниколско” .
На 1 август 1947 г. – традиционно, на този ден се чества освобождението на Стара Загора. На тържествата по повод 70-годишнината от освобождението в града пристигат останалите живи опълченци -К р ъ с тю Попов Янков, Тодор Ил. Калоянов, Станчо Маринов Топалов, Тодор Райчев Радев – Комитата, Атанас Лазаров Зейрийски, Петко Райков Налбантов, Васил Стоянов Дусебарски, Димо Петков Димов, Недю Иванов Гюдюлев, Иван Алтабанов, Петър Николов Петров и Иван Христов Съръпетков. В салона на читалище “Родина” те тържествено са провъзгласени за почетни граждани на Стара Загора и наградени с орден „9 септември” . Честванията продължават три дни и завършват с военен парад, приет от ген. Крум Лекарски и шествие до лобното място на Колю Ганчев
На 1 август 1968 г. – 109 предприятия и организации от Старарозагорски окръг експериментално преминават на петдневна работна седмица. В началото на 70-те години всички работят пет дни от седмицата.
На 1 август 1983 г. – Автокомбинатът в Стара Загора открива нова услуга – резервация на билети за автобуси в различни направления в страната. Тя се осъществява по телефон и то 10 дни преди пътуването.
На 1 август 1985 г. – за първи път в Стара Загора се провеждат Балкански игри по лека атлетика. На 44-то издание българските състезатели печелят 23 титли. Поставени са общо 14 рекорда.
На 1 август 1992 г. – в Стара Загора учреден комитет “Мати Болгария”, част от Общонародното сдружение със същото име, председателствано от Петър Константинов.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…