На Свети Дух се раздава за душите и за „Бог да прости“. Преди да се отправят отново в небесните си селения, добре е да бъдат хубаво нахранени. Обичаят да се коленичи върху орехова шума е свързан с посредническата роля на ореха като световно дърво. Той свързва земния и небесния свят, а силата му е особено значима в този ден, в който се вярва, че душите се прибират в небесните си селения. Украсяват се гробовете, както и къщите със свежи цветя и зеленина. Денят се приема като цялостно обновление в природата, в основата на което е животворящият Дух.
Свети Юстин Философ, известен също като Юстин Мъченик е раннохристиянски мъченик, църковен учител и философ.
Той църковен учител апологет. Роден е в Мабарта, който след разрушаването от Веспасиан се Неаполис, днешен Наблус, в Палестина. Син е на Приск. Фамилията му е езическа и доста заможна. Става християнин вероятно в Ефес. Заселва се в Рим, където отваря философско училище. Има различия с философа-киник Кресцентий, който го обвинява и публично съди заради неговото учение.
По времето на император Марк Аврелий Юстин заедно с други шест християни е арестуван, осъден и екзекутиран.
От множеството му произведения са запазени само три: „Диалог с евреина Трифон“ от 155-160 г. и два Диалога, апологии, вероятно отправени към Антонин Пий (138-161).
Юстин е един от най-ранните тълкуватели на учението за Логоса, което в съгласие с началото на Евангелието от Йоан гледа на Исус Христос като на въплъщение на божественото Слово.
На 1 юни Църквата почита и Свщмчк Пир.