Categories: На този ден

На 9 април в Стара Загора е роден Христо Костакев – летец-герой

. 1919 година в Стара Загора е роден Христо Костакев – летец-герой от въздушната отбрана на София (1944). Син на художника Васил Костакев. Завършва с отличие гимназия в родния си град. През 1993 година последователно произведен в чин капитан и полковник. Работи като учител по математика и счетоводител.
През 1939 година, успешно издържал конкурсен изпит, е приет за летец всред бъдещите офи­цери от ВНВУ в София. По време на обучението Костакев преминава пълния курс на летателната подготовка, обучен за наб­людател и за пилот.

Неговият първи самостоятелен полет става на 4 септември 1940 година.
През лятото на 1941 година заедно с други юнкери-летци е на тримесечна специализация в Кралската въздухоплава­телна академия в град Казерта – Италия. Там той лети на самолети „Бреда-25″ и „Ро-41″ (учебен изтребителен са­молет).
На 30 януари 1942 година Цар Борис III произвежда випуска в първо офицерско звание и подпоручик Костакев става адютант на Първи разузнавателен орляк в летище Божурище, където лети на самолети „Чучулига“, „Врана“ и „Гарван“.

През октомври 1943 година по собствено желание постъпва  в изтребителната школа на летище Долна Митрополия и я завършва в края на годината.
В начало­то на 1944 година в 6-ти въздушен полк – летище Карлово, Костакев преминава на френския изтребител „Девоатин-520″, а след това е преведен на служба в 3/6 орляК в летище Карлово, Където преминава на самолет „Месершмит 109″.
От началото на февруари е включен в състава на бойния разчет в орляка за борба с влитащите над тери­торията англо-американски самолети.
Нощната бомбардировка над София на 29 срещу 30 март 1944 година изигра ролята на доразузнаване на целите, за да влетят на 30 март около 600 бомбардировача „Б-24 Либърейтър“ с изтребителна охрана от 300 самолета „Москито“ и „Тъндърболт“ на Височина 8000 м.
На 30 март Костакев е единственият летец в летището. Болен на легло, с гнойна ангина, към 10 часа сутринта е събуден от тревожния вой на сирените. Тичешком излиза на плаца, дооблича се там. Тук единствен е самолетът на Командира на орляка.

Без да се колебае, Костакев бързо взема най-чудатото решение в живота си, да полети в бой, макар и болен, без собствена охрана и при това на незачислен нему самолет.
Всеки здравомислещ пилот при наличието на тези три фактора би се заслонил като зад законен параван и не би излетял в това напрегнато българско небе!
Достигнал 8000 м. височина Костакев открива мно­гобройна въздушна армада към подстъпите за София. Веднага се насочва към челната, най-лeвия „Либърейтър“ от колоната, състояща се от 60 самолета в сгъстен клинов строй.
Необезпокояван от изтребители, Костакев атакува отдолу с огън избраната цел и още с първата атака прострелва бомбардировача, който експлоадира. От експлозията е засегната и летящата в съседство с нея машина, която също експлоадира.
В турболентната въз­душна зона на верижните експлозии попада и самолетът на Костакев, върху който се стоварват парчета от разрушените „Б-24″.
Самолетът му става неуправ­ляем. Време за радост и възторг от пълната победа няма. Светкавично менящата се обстановка кара пило­та да вземе бързо решение.

Когато самолетът му се стабилизира в положение на летене, Костакев вижда, че зад него се отделя бяла диря. Разбира, че е повреден радиаторът и за да не се запали, трябва да се изгаси двигателя.
От този момент тритонният самолет продължава да лети само благодарение на пилотското майс­торство на Костакев, пред когото сега се изправя наново въпросът: да скочи ли с парашут, или да кацне принуди­телно, като спаси машината.
Височината бързо се стопява и пилотът решава да кацне в една „равна“ нива, която в последния момент се оказва терасовидно лозе с телефонен стълб в полосата на кацане. На 2-3 метра над терена пилотът прави лека маневра, за да избегне стълба, но не успява. Самолетът се удря в него, при което лявото крило се откъсва и машината забива нос в земята. Плувнал в пот, Костакев увисва, забързан на седалката. Нервно напрегнат, той не може да прецени колко време е висял така. Но ето че самолетът под тежестта на опашката се връща в нормално положение, заставайки на „три точки“.
Тогава Костакев отваря кабината и като по чудо, без ни една драскотина, излиза от нея.
А наоколо полето е почерняло от народ. Мъжете тичат, за да окажат помощ, жените да дадат водица, а децата да го хвалят и да викат: „Ура, герой!“.

Чак сега разбира, че стеклите се хора го смятат за герой.
Наред с двата  „Б-24″ в околностите на Кошарево, Брезнишко, по волята на съдбата намират гроба си и 18-те летци от двадесетчленния екипаж на свалените от него бомбардировачи.
Във Втората световна война записаха имената си много въздушни асове, ала с една-единствена атака да се унищожат два бомбардировача от типа „Б-24″ е не само отлично изпълнен служебен дълг, но и горещ израз на безграничното родолюбие, напластявано в душата на летеца още от най-ранната му възраст.
Заради това и заради летателния му професионали­зъм на Костакев са присъдени 6 въздушни победи.
Награден е и с орден “За храброст” IV степен. Въпреки това дошли­те след деветосепемврийския преврат от СССР ръководители на Българското въздухоплаване счетоха Кос­такев за неподходящ да остане в редовете на нашите военновъздушни сили. През 1946 година той е уволнен от авиацията по разпореждане, вместо силите и опитът му да бъдат използувани при обучението на новите авиаторски кадри.
Почти забравен от обществеността, от години бо­лен в родния си град, Костакев умира на 19.6.1994 година, без да узнае, че на 6 май същата година заради бойните му заслуги е повишен в звание „полковник“ от запаса.
Вечна слава и признателност! Поклон пред героите! (Част от информацията е взета от http://www.roguewarriorbg.com/heroes/kostakev)

. 1899 година е създадено Тракийско дружество. Първи председател Никола Каишев.

. 1926 година Общинският съвет решава да закупи 300 телефонни стълба, за да се прекара телефон до Старозагорските минерални бани.

Ваня Русева