ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 113, 1980 година
НА ВСЕНАРОДЕН ПОХОД ЗА СРОЧНО
ПРИБИРАНЕ НА РЕКОЛТАТА!
ОТКРИТО ПИСМО
До
общинските комитети на БКП
общинските ръководства на БЗНС
общинските народни съвети
ръководствата на обществено-
масовите организации
председателите на АПК
ръководителите на промишлените,
транспортните и преработвателни-
те предприятия, учебните заведения
комунистите, сдружените земеделци,
комсомолците и всички трудещи се
ДРУГАРИ,
Решението на Политбюро на ЦК на БКП за всенародна мобилизация за срочно прибиране и ефективно оползотворяване на реколтата има изключително важно значение за цялата партия и целия народ. Поставяйки най-отговорни задачи, то е документ с огромен политически заряд. Комунистите, сдружените земеделци, комсомолците и всички трудещи се от окръга безрезервно приемат и горещо подкрепят решението.
Можем определено да кажем, че в полето е отгледана богата селскостопанска продукция. Предстои да бъде прибрана реколта от 580 хиляди декара, или 70 на сто от общата растениевъдна продукция. Паралелно с това трябва да се подготвят и засеят в оптимални срокове над 800 хиляди декара есенни култури. Тази огромна по обем работа изисква пълна мобилизация на всички трудови и материални ресурси, на всички сили.
ОК на БКП и ОР на БЗНС оценяват, че в окръга все още не е създадена необходимата обстановка на мобилизация и непримиримост. Темповете на прибирането на реколтата са бавни и неудовлетворителни, организацията не отговаря на високите изисквания, не се изпълняват предвидените графици. Използването на хората и техниката, натоварването на преработващите предприятия и транспортните организации са недостатъчни.
Необходимо е под ръководството на общинските комитети на партията незабавно да се проведе широка масово-политическа работа за превръщане прибирането и оползотворяването на реколтата в дело на цялото население от градовете и селата.
С пълна мобилизация на силите и ресурсите, чрез подобрена организация на труда трябва да заработят ръководствата на АПК и селскостопанските труженици.
Трудовите колективи от промишлеността и другите отрасли от народното стопанство е необходимо организирано, начело със своите ръководства активно да се включат в кампанията и с предимство да изпълняват поетите от тях договорни задължения към селското стопанство. Това означава в тясно взаимодействие с АПК ясно и конкретно да се определят главните и неотложни задачи.
Огромен дял в прибирането на реколтата се пада на учебните заведения. Нужно е решително да се подобри дисциплината, да се изпълняват и преизпълняват нормите.
ОК на БКП и ОР на БЗНС считат, че прибирането на реколтата и сеитбата трябва да се извършат до 30 октомври и призовават на всеотдаен и вдъхновен труд всички комунисти, сдружени земеделци, комсомолци и трудещите се.
ОКРЪЖЕН КОМИТЕТ НА БКП
ОКРЪЖНО РЪКОВОДСТВО НА БЗНС
НАЙ-ВАЖНАТА И ОТГОВОРНА ЗАДАЧА
РЕШЕНИЕ НА ПОЛИТБЮРО НА ЦК НА БКП ЗА ВСЕНАРОДНА МОБИЛИЗАЦИЯ ЗА СРОЧНО ПРИБИРАНЕ И ЕФЕКТИВНО ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКАТА ПРОДУКЦИЯ
Срочното прибиране и цялостното оползотворяване на реколтата е най-важната и отговорна задача на партията и народа в сегашния момент – се казва в решението, прието от Политбюро на ЦК на БКП през тези дни. За изпълнението на тази задача е нужна пълна мобилизация на всички сили.
Преди всичко необходимо е да се засилят темповете, да се създаде стройна организация, съответствуваща на усложнената обстановка, породена от закъсняването в узряването на редица култури. Това ще осигури фронт за образцово и навреме провеждане на есенната сеитба. Сега от полето дневно се прибира по-малко, отколкото е утвърдено от графиците, не се осигуряват достатъчно хора и техника, не се натоварват пълно производствените мощности на преработващите предприятия, похабяват се значителни количества зеленчуци и плодове. Подобна аномалия не бива да се допуска и е нужно да се пресече пътят на бездействието и инертността.
Нужно е есенната кампания да се превърне в дело на цялата партия и всички обществени организации, на работническата класа, учащите се, трудещите се. Не би могло да се изпълни отговорната задача по прибирането и оползотворяването на реколтата, ако всеки колектив, всяко предприятие не знае ясно и точно своите задължения, конкретно колко трябва да прибере и произведе. Това изисква безупречен синхрон между АПК и промишлените предприятия или държавните учреждения. Паралелно с бързината, изключително значение придобива качеството на работата, съвестното и съзнателно отношение на всеки участник в кампанията. Всяка проява на разхищение, нехайство и безстопанственост да се счита за посегателство, върху социалистическата собственост и да се санкционира с цялата строгост на закона.
Незаменим е примерът на ръководителите на предприятията, учрежденията, учебните заведения. Те трябва лично да участвуват, ръководят и отговарят за ефективността на работата на поверените им колективи в прибирането на реколтата. Безспорно това ще гарантира пълноценно оползотворяване на работното време, висока трудова дисциплина, която най-често се нарушава.
Важни задачи се поставят пред агро-промишлените комплекси, търговските организации, преработващите и транспортните предприятия. С особена сила изпъква необходимостта от осигуряване на многосменна работа на цялата селскостопанска техника, преработвателните предприятия, приемателните пунктове, икономичното и ефективно използване на работната сила.
Огромна и отговорна е ролята на контролиращите органи, която трябва да се съсредоточи върху срочното и без загуби прибиране, опазване и най-рационално оползотворяване на селскостопанската продукция. Необходимо е да са засили контролът и взискателността. На средствата за масова информация се възлага да разясняват, популяризират и широко отразяват изпълнението на националната задача.
От това как ще приберем и колко ще произведем зависи задоволяването на потребностите на населението, успешното изпълнение на плана за годината и седмата петилетка. Сега, когато цялата партия, целият народ се готвят за достойно посрещане на ХІІ конгрес на БКП, няма по-отговорна и по-важна задача от срочното и без загуби прибиране на есенната реколта.
СЪВМЕСТНА ПРОВЕРКА НА ОКРЪЖНИЯ КОМИТЕТ ЗА ДЪРЖАВЕН
И НАРОДЕН КОНТРОЛ, В. „СЕПТЕМВРИ” И РАДИО СТАРА ЗАГОРА
НА БРИГАДА ИЛИ НА… РАЗХОДКА
Че реколтата, която е узряла в тези есенни дни на полето, трябва де се прибере и стопаниса навреме и при високо качество, е известно и едва ли има човек в нашата страна, който да е на друго мнение.
Но как на практика се извършва това в Старозагорски окръг? Как промишлените предприятия, които имат сключени договори с агрокомплексите за взаимна помощ, участвуват сега в изпълнението на отговорната задача за прибирането на реколтата?
16 септември т.г. 7.30 часът – време, когато автобусите, искани от Автокомбината за превозване на работниците, отиващи на бригада в селското стопанство, трябваше да бъдат на определените места и да потеглят. Но … автобусите не пристигнаха в определения час. Служителите от Окръжното и районното управление на съобщенията пристигнаха със закъснение на блока в с. Бял извор. Вместо в 7.30 часа автобус СЗ Г 20-32 натовари бригадирите от ЧЗ „Прогрес” едва в 7.50. Те пристигнаха на блока в с. Петрово и започнаха работа с половин час закъснение. С още по-голямо закъснение тръгнаха на бригада и служителите от Народната опера и пр.
Работниците и служителите от ОЗЗУ, които отиваха на бригада съвсем близо до града, не ползваха специални автобуси, но пак не започнаха работа навреме.
Но нека видим сега как тия бригади използват часовете, определени за работа на блока, каква е организацията на труда им, как изпълняват задълженията, които чрез сключените договори имат към селското стопанство.
На блока с домати бяха 65 бригадири от ОЗЗУ. Техен отговорник за деня бе Слави Зинков, зам-директор по производствените въпроси на механичния завод. Отчетничката на втора зеленчукова бригада Тонка Куртева имаше и справка как през изминалите дни бригадирите от това предприятие са изпълнявали трудовите си норми. Ето някои факти от тази справка: на 15 септември т.г. от ОЗЗУ са били на бригада 38 души. Те е трябвало да наберат 1 140 касети с домати. Набрали са обаче само 244 касети. Започнали са работа късно, но в 12 часа са отишли да обядват. След обед само 11 души са се върнали да поработят малко и също са си отишли рано-рано. Техен отговорник за този ден е бил Стойчо Стоев.
Още по-рано – на 12 т.м., на блока са били 43 души от предприятието. Набрали са 375 касети домати, а по норма е трябвало да наберат 1 290 касети. На 11 т.м. 36 души вместо 1 080 касети са набрали едва 294 касети домати.
Какви са причините за тази изключително ниска производителност? Още в 9 часа сутринта бригадирката Донка Георгиева търсеше касети, защото няма в какво да се бере.
Отчетничката на зеленчуковата бригада сподели, че още предния ден й обещали да изпратят касети, но все още ги няма, и кога ще дойдат, не е известно.
В разговора, който имахме с председателя на клоновото стопанство Георги Захариев, стана ясно, че касетите са недостатъчни се само за хората от този блок, но и за бригадите в с. Еленино. Търсят се начини за снабдяване с повече касети, но тъй като няма и достатъчно товарни коли, които да опразнят пълния амбалаж, просите не могат да се решат бързо.
Да, и вината става колективна – значи – ничия. Бригадирите си пилеят времето на блока, а ръководството на клоновото стопанство – в търсене на изход, но безрезултатно.
И понеже е очевидно, че за да има амбалаж на блока, трябва товарните коли да прибират набраната продукция навреме, ще посочим един факт, който вече никога не бива да се повтаря.
В блока с домати до с. Петрово работиха около 100 души – учащи се, временни работници и 24 бригадири от ЧЗ „Прогрес”. Още в 9,30 часа те нямаха достатъчно касети, за да берат доматите. Бригадирът Тотьо Чалъков беше при тях и търсеше начин да осигури амбалаж. Но как? Наличните касети, пълни с домати, стоят на блока и нямаше коли за товарене.
-Според нашето искане от автостопанство № 3 в Стара Загора са ни изпратени три коли с водачи Гочо Жеков, Георги Димитров и Марин Димитров, но къде са тия хора, не знаем. Не е известно дали ще дойдат и до края на деня.отивам да търся автостопанството да изпратят някакви коли, че тук хората вече бездействуват – бяха думите на бригадира, смутен от неуредиците, които се получават от автотранспорта.
Отговорник на бригадирите от ЧЗ „Прогрес” беше комсомолският секретар на предприятието Димо Малинов. Той не скри, че сутринта са започнали работа половин час по-късно. Не скри и това, че хората му всеки ден набират по 3-4 тона домати по-малко от предвидените по норми и причините не са само в липсата на амбалаж. Хората така са свикнали – да гледат на бригадата като на разходка.
-В събота например искахме да напуснем работа по-рано и затова набрахме четири тона домати по-малко от нормата – казва отговорникът.
Но тук нека посочим, че и през другите дни е така, че ръководството на завода не се интересува от труда на изпратените на бригада хора. Директорът и заместниците му все още не са ходили на блока. Впрочем ходил е веднъж за около час само зам.-директорът Кольо Грозев.
-Все още не съм ходил при нашите бригадири. Техен отговорник е специално упълномощен от мен представител. Получава се обаче така, че ние помагаме на АПК „Загоре” да си върши работата, но поради отсъствие на наши специалисти се затруднява изпълнението на нашите мероприятия – сподели директорът на ЧЗ „Прогрес” Иван Стефанов.
Проверката, която направихме в автостопанство № 3 в Стара Загора, потвърди, че действително шофьорите, имената на които цитирахме по-горе са определени за работа на блока, че от тях само шофьорът Марин Димитров се е явил в автостопанството и е казал, че в 10,30 часа в Петрово няма домати за товарене. Затова са му дали пътен лист за работа другаде. Явно е, че очите ни не могат да лъжат, а на тези, които си измислят оправдания, трябва да се потърси строга отговорност. Те оставят в бездействие 100 души на полето и нанасят огромна щета в тонове непревозена продукция.
Радостно е все пак, че при други участъци в АПК „Загоре” работата на бригадирите е организирана по-добре.
Добра е и организацията на труда на бригадите в АПК „Ленин” – с. Опан. Там още на 5 септември общинският партиен комитет е провел съвещание в присъствието на директорите на предприятията с които АПК има договорни отношения за взаимна помощ. Решено е за определената ни работа предприятията да осигуряват не човекодни, а нормодни. Трябва обаче правилно да бъде решен и въпросът за заплащането на транспорта за превозването на хората. Така тия бригадири, които дават ниска заработка, няма да бъдат в тежест на АПК, а на предприятията, които ги изпращат и не им търсят отговорност за неуплътненото работно време на блока.
От този пример биха могли и трябва да се поучат и другите агрокомплекси в окръга, тъй като за прибирането на реколтата се изискват още много усилия през идващите напрегнати дни.
Трябва да се води и точна отчетност от ОАПС за броя на бригадирите и за резултатите от тяхната работа, за да се вземат оперативни мерки при допуснати нередности.
Петко КОЛЕВ от ОКДНК
Марин ЛИНКОВ, журналист
от Радио Стара Загора
Сава САВОВ,
Ганко СЛЕВЧЕВ, журналисти
от вестник „Септември”
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…