2 милиона от хората в България са без зъби! Министърът на здравеопазването Москов не е предприел нищо

Министърът на здравеопазването Петър Москов не е предприел нищо в подкрепа на инициатива за подобряване на зъболечението на пенсионерите, което е породило напрежение с вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин. Това става ясно от писмената кореспонденция между Калфин и депутат от Реформаторския блок, съобщи БГНЕС.

Повод за напрежението между представителя на АБВ и останалия без партийната подкрепа на ДСБ Петър Москов се оказва зъболечението на хората над 65-годишна възраст. В писмен отговор до депутат от Реформаторския блок, вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин посочва, че по повод дискусия за реформа в сферата на денталната медицина, Министерство на труда и социалната политика е изразило очакванията си пред Българския зъболекарски съюз и Асоциацията на денталните мениджъри в България, че Министерство на здравеопазването ще създаде работна група. Очаква се, тя да работи за постигане на по-добро здраве за гражданите над 65-годишна възраст, в което да бъдат включени и мерки за тяхното зъболечение.

„За съжаление към настоящия момент в Министерството на труда и социалната политика няма обратна връзка за продължаване на инициативата за създаване на механизъм за лечение на цялостно обеззъбени възрастни хора с цел подобряване качеството на техния живот и разработване на система за частично включване на лечението на тотално обеззъбените здравноосигурени хора от Национална здравноосигурителна каса (НЗОК)“, отговаря на депутатския въпрос вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. Той дава да се разбере, че отговорността за липсата на действия е на колегата му в правителството – Петър Москов.

„Отчитам важността на проблема и необходимостта за по-добро здраве за гражданите чрез интегрирана профилактика, ранна диагностика и ефективно лечение на заболяванията и уврежданията сред обеззъбените възрастните хора над 65 години с цел увеличаване с 20 % на средната продължителност на предстоящият живот на хората след навършване на 65 годишна възраст, но лишеното от дентални грижи население (около 2 000 000 граждани) – частично или напълно обеззъбени, които реално са здравно осигурени, не са обект на държавната политика, която се изпълнява от Министерството на труда и социалната политика“, пише още социалният министър. Той уточнява, че Министерството на труда и социалната политика „няма възможност да финансира здравноосигурени пациенти на здравната система, които са тотално обеззъбени и за които следва да се намери механизъм чрез промяна в законодателството в областта на здравеопазването, което е от компетентността на Министерство на здравеопазването“.

 


image0 (9K)