Categories: Животното

Колко малка е най-малката маймунка в света

Джуджевидната мармозетка е малък примат,обитаващ горното поречие на Амазонка, горите на северно Перу и Боливия източен Еквадор, южна Колумбия и крайните западни части на Бразилия. Тежи едва 15 грама при раждането си. Обикновено възрастният екземпляр достига тегло от 119 грама. Средната им дължина е 14 см без опашката, която обикновено е по-дълга от самото тяло, около 20 см. Те могат да прескачат до 5 метра във въздуха. Мармозетката може да завърта главата си на 180 градуса. Това невероятно качество ѝ позволява постоянно да е нащрек за хищници.
По-голямата част от живота си прекарва по дърветата.

[ad id=“225664″]

Джуджевидните мармозетки са активни в утринните и следобедните часове на денонощието. Придвижват се на четири крака в това число на вертикални клони. Представителите на вида живеят в родови групи състоящи се от няколко поколения. Териториални животни са като маркират територията си със специален секрет отделян от жлеза. Натрапниците, които носят друга миризма биват пропъждани с викове.

[ad id=“263680″]

Хранят се с дървесни сокове като прегризват кората и облизват отделения сок. Често в менюто им влизат насекоми, паяци и плодове.

Според някои източници джуджевидните мармозетки са моногамни, но според други самките се чифтосват с няколко мъжки. Бременността продължава до 150 дни, раждат обикновено по две малки. Бащата и другите членове от групата помагат за възпитанието на потомството, носят ги на гърба си като ги подават на майката, когато трябва да сучат. Полова зрялост настъпва на около две годишна възраст. Най-голямата продължителност на живота им е регистрирана от 11 години.

Мая Матева