Categories: Бизнес

За нарушения при процедура за наемане на безработни с пари от Европа са алармирали и фирми от Стара Загора

Двайсет фирми от Стара Загора, Пловдив, Варна и Карлово са подали сигнал до Европейската служба за борба с измамите – ОЛАФ, както и до българската служба АФКОС – заради редица нарушения при провеждането на процедура по схемата „Обучение и заетост“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

В отговор на сигнала вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин съобщи пред БНР, че лично е спрял процедурата и е назначил проверка по случая. Той уточни, че ОЛАФ не разследва, защото европейската служба не се занимава с процедурите, предхождащи усвояването на евросредства, а тук до разпределение на пари така и не се е стигнало.

Електронният търг за разпределянето на 8.1 милиона лева за наемане на безработни е приключил само за два работни дни – на 25 март (петък) и на 28 март (понеделник), когато Агенцията по заетостта изненадващо прекрати приемането на заявки с мотива, че паричният ресурс е изчерпан. На третата седмица от скандала Агенцията публикува пълния списък на всички кандидати и часа, в който са подали документите си. Така стана ясно, че са одобрени 189 фирми, които са подали документи за рекордните 19 минути.

От Агенцията по заетостта съобщиха, че в цялата страна са работили 107 бюра. Оказва се обаче, че в деня на кандидатстването системата изобщо не е работила в Стара Загора, Пловдив, Варна, Карлово, както и в други градове. Така кандидатите там не са получили регистрация в реално време, което не им е дало равен шанс с останалите фирми.

В сигнала си работодателите посочват няколко бюра по труда, които явно са работили „със скоростта на светлината“, защото са успели да обработят и въведат всички документи за кандидатстване буквално за секунди. Всичко това е станало при условие, че само по един служител е работил по регистрацията на документите. Такова е бюрото по труда в Карнобат. Там според системата на Агенцията по заетостта първата фирма е регистрирана в 09:36:12 часа. Документите на следващата фирма са входирани две секунди по-късно. Още осем кандидати са регистрирани в системата през по-малко от минута. Всички те са одобрени.

Със същата удивителна бързина са работили и бюрата по труда в Нова Загора, Бяла, Велики Преслав, Дулово, Златоград, Исперих, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Тутракан… В сигнала на работодателите се посочва, че тези бюра също са обработили и въвели заявките за по около 60 секунди всяка. Още по-фрапиращо е постижението на бюрата по труда в Сливен и в Левски. Там документи на фирми, които кандидатстват за участие в схемата „Обучение и заетост“, са въвеждани през 7 секунди.

Пред БНР вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин разказа повече за схемата „Обучение и заетост“:

Става въпрос за една схема, която е пускана и друг път, тя не е за първи път, в която се дава предимство за субсидиране, за назначаване на хора, които са от най-трудните части от групата безработни. Това са хора над 54 години, преди пенсия, както и хора с ниско образование, които не могат да влязат в обучение. Когато тези кадри са субсидирани, бизнесът е изключително доволен“. 

Пламен Пенчев

Recent Posts

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

10 минути ago

„Колонизирана“ ли е България от Запада? Исторически предположения и опровержения

България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…

28 минути ago