Във всяко общество има правила, които всеки знае от детството: например в коя ръка да държи вилица или нож. Тези прости истини са известни на всеки човек. Но има не по-малко значими аспекти на етикета, за които нищо не пише в учебниците и не се говори толкова често на глас. Междувременно да благодарите на касата или да върнете продуктите, когато сте променили решението си да ги вземете, обратно на място, е много просто и много важно.
1. Не слагайте силен парфюм преди да се качите в самолет
Да бъдеш в лошо вентилирано пространство не е много удобно и ако някой наблизо реши да „плува“ в парфюм, полетът може да стане непоносим. Освен това силната миризма, която не изчезва в рамките на няколко часа, може да причини главоболие.
2. Не предлагайте да разделите сумата от касовата бележка поравно, ако имате по-скъпа поръчка
Разделянето на сумата от ресторанта по равно е добре, стига поръчките, които сте направили вие и вашите приятели, да не се различават твърде много по стойност. Но ако всички пиха само чай, а един човек вземаше първо, второ и десерт, би било неучтиво от негова страна да поиска плащането да се раздели поравно между всички.
3. Върнете продуктите, ако промените решението си да ги купите
Много храни могат да се съхраняват само при определена температура. Ето защо, ако внезапно промените решението си за закупуване на кисело мляко, риба или месо, занесете ненужния продукт в хладилника. При горещини той ще се развали по-бързо, докато работниците в супермаркетите го забележат.
4. Бъдете мили с хората, които ви обслужват
Да поздравите касиерката или да благодарите на сервитьора за доброто обслужване изобщо не е трудно, но ще остави трайно впечатление за вас като добър клиент. Всяка работа е достойна за уважение, а грубостта към продавача или чистачката няма да издигне грубия с една стъпка над тези хора. Те не са виновни, че не сте имали най-добрия ден.
5. Преди да докоснете чуждо куче, попитайте дали можете да го погалите
Непознатите кучета може да изглеждат сладки, но никой не знае как ще се държат с непознати. Може би това е добродушно куче, което смята всички около себе си за свои приятели, или може би се доверява само на собственика. По-добре да уточните, отколкото да рискувате здравето си.
6. Не вземайте страна, ако ваши приятели или познати се карат
Тези хора е много вероятно да уредят всичките си различия, а вие ще останете крайни. Най-често те се нуждаят от банална подкрепа и може би от приятелски съвет. Дори ако един от участниците в конфликта, сам с вас, смъмри другия, не се присъединявайте към него. Освен това хората, след като са се помирили, може да си разкажат един на друг за вашите думи и вече да се караницата да е с вас.
7. Не питайте колко печели вашият приятел
Ако това е ваш близък приятел или роднина, тогава вероятно вече знаете всичко за него, от любимия му филм до заплатата. Но ако все още нямате такива доверени отношения с човека, тогава не трябва да организирате разпит за да разберете нивото на доходите му. Това понякога се случва, например, когато родителите срещнат годеника на дъщеря си или невестата на сина си. Но дори човек ще се присъединява към семейството, това не е причина директно да питате колко печели.
8. Не нарушавайте личното пространство на околните
Всеки е запознат със ситуации, когато човек, стоящ отзад на опашката, се приближава толкова близо, че буквално стъпва по петите ви, или поглежда любопитно в екрана на чужд телефон на обществени места. Болшинството хора все още не харесват ненужния допир в общуването и социални контакти извън своя кръг от приятели и семейство. Следователно непознат, който стои на разстояние 20 см или гледа в екрана на чужд телефон, няма да предизвика възторг у никого.
9. Не се подигравайте на звученето на смеха на някой друг
Смехът е най-искреният израз на емоция и да кажеш, че звучи някак глупаво, е най-малкото неучтиво. Подобна забележка може силно да обиди уязвим човек и той ще се опита да не се смее като минимум пред вас, а като максимум – въобще.
10. Не бъркайте извиненията с оправдания
Често напрегната ситуация, като спречкване, изисква просто извинение. И човекът, който е бил обиден, не очаква от нарушителя да даде аргументи, обясняващи защо го е направил. Той просто иска да му се каже „съжалявам“ от дъното на сърцето си. И всякакви обяснения в този случай може да изглеждат като „Бях прав и чуйте защо е така“.
11. Оставете всичко, което сте използвали, в същото състояние, каквото е било преди вас
Това правило може да се приложи към всичко: не оставяйте боклука на места, където сте почивали; не вземайте фрагменти от забележителности „за спомен“; ако е възможно, оставете минимален безпорядък след себе си в хотелската стая; Избършете масата, след като обядвате в кухнята на офиса. Можем да продължим безкрайно, но същността е много проста: ако някой след вас използва същата вещ или посети същото място, трябва да внимавате да не оставите бъркотия след себе си. А някои хора вярват, че същото правило трябва да се спазва и във взаимоотношенията.
12. Ако искате да ви отстъпят място, просто попитайте
Някои хора са твърде срамежливи, за да поискат директно да им отстъпят мястото, или са сигурни, че другите четат мисли и знаят, че трябва да отстъпят. Такива хора никога няма да кажат на глас, че трябва да седнат, а ще стоят наблизо, ще въздишат, ще ви изпепеляват с поглед или ще мрънкат възмутено под носа си. Но другите, като правило, не винаги са внимателни, така че най-добрият вариант би бил просто да поискате да ви отстъпят мястото си.
Превод от руски: Зарата
„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…