В това честване участват организации, институции и граждански групи, сред които: Зелени Балкани, Българска Фондация „Биоразнообразие“ – БФБ, Фондация ЕкоОбщност, Регионален Исторически Музей – Благоевград, Регионален Исторически Музей – Плевен, Регионален Исторически Музей – Русе, Дирекция Природен Парк „Врачански Балкан“, Община Ловеч, пещерняци, алпинисти и доброволци.
Включени са множество инициативи – презентации, детски рисунки, прилепна гимнастика, „прилепни игри“, различни ателиета и томболи, арт работилници, изложби, викторини, презентации и филми ще провокират интереса към тайнствения живот на прилепите.
Целта е да се покаже, че прилепите не са страшни, а напротив различни и симпатични.
Прилепите са много полезни, защото голяма част от насекомите, с които се хранят са вредители в селското стопанство, а пък прилепите в градовете помагат в борбата с комарите, като едно малко кафяво прилепче може да изяде 1000 комара на вечер.
Целта на кампанията е да се съхранят колониите на прилепите в над 6000 български пещери. Много от тези пещери попадат в местообитание, което е обект на защита в мрежата НАТУРА 2000 по Директивата за хабитатите – местообитание 8310 Неблагоустроени пещери.
Инициативата за честване на събитието е на Секретариата на EUROBATS – Споразумението за опазване на европейските видове прилепи.
За първи път е отбелязана през 1990 г. във Франция и Полша, днес Европейската нощ на прилепите се организира в повече от 30 държави, сред които и България. През 2012 г., за първи път към събитието се присъединиха и САЩ, Филипините, Азербайджан, Израел, Тунис, Украйна и Ливан. С това Нощта на прилепите се превръща в международна проява, надхвърляща мащабите на „Стария континент“, която цели да запознае повече хора с уникалния начин на живот и голямата значимост на едни от най-интересните животни на планетата – прилепите. Обичайно западните държави отбелязват нощта на прилепите в последния уикенд на август, но в България се чества след втората половина на септември, за да могат да се включат и ученици в инициативите.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…