Categories: Култура

Няколко книжни истории, които да прочетете

Всеки сезон е най-подходящото време да избягаме от работата, да спрем да мислим за проблемите и най-сетне да намерим интересни за четене книги. Може би ви се чете нещо съвсем ново на пазара? Или пък бихте се обърнали към роман, който в последните две-три години се е доказал като стойностен?

Кои са най-добрите книжни истории, подходящи за четене сега? На този въпрос дава отговор материал в руския сайт AdMe. Редакцията подбира най-хубавите книги, издадени досега през годината, или събрали световно внимание по-рано. „Тези литературни нововъведения ще направят лятото ви още по-наситено с емоции“, обещават авторите.

Ето какво препоръчват те.

Харуки Мураками – „Безцветният Цукуру Тадзаки и неговите години на странстване“
Главният герой на романа е един самотен човек, който се стреми да разбере трудното си минало. Заради него той пътува в живота, преминавайки през различни изпитания.

Чък Паланюк – „До самия край“
Книгата е с надпис „18+“, и не напразно. Авторът на „Боен клуб“ и този път оправдава титлата „цар на контракултурата“. Романът разказва историята на едно момиче с провали в личния си живот, което е в двусмислени отношения с извратен любовник по прякор „Партньор за климакса.“

Карлос Руис Сафон – „Марина“
Мистичният детективски роман „Марина“ официално се счита за най-добрата работа на писателя, въпреки че той е много обичан с досегашните си книги като „Сянката на вятъра“ и „Играта на ангела“. Нещо повече, самият Сафон смята „Марина“ за най-доброто си произведение. Градът, в който се развива действието, е запазена марка. Романът потапя читателя в пълната с тайни и мистерии Барселона в края на 70-те. Главният герой – младият Оскар, заедно с Марина, ce впуcкa в paзплитaнeто нa мъчитeлнa тaйнa.

Бернар Вербер – „Третото човечество. Гласът на Земята“
В тази книга от сагата „Третото човечество“, Гея, богинята на земята, се надига срещу хората. Книгата, както и другите романи на писателя, е не само художествено произведение. Тя ни кара да се замислим за дълбоките философски въпроси и да потърсим своите отговори в тях.

Фредерик Бегбеде – „Уна и Селинджър“
Друг роман под знака на „18+“. Неговият жанр самият автор, в обичайния си пищен стил на изразяване, нарича „факция“ – от думите факт и фикция. Романа си Бегбеде е посветил на любовната история между младия писател Джером Селинджър и дъщерята на известния драматург Уна О’Нийл.

Борис Акунин – „Планета Вода“
Това е предпоследната книга от поредицата с истории за детектива Фандорин. Състои се от 3 повести: „Планета Вода“, „Самотното платно“, „Къде да плаваме?“. Според класификацията на автора, става дума за „технократски детектив“, „носталгичен детектив“ и „идиотски детектив.“

Джак Керуак – „Морето е моят брат“
Книгата е първият роман на писателя. В продължение на години романът беше смятан за изгубен. В творбата може да се проследят всички характеристики на стила на Керуак. Присъстват основните мотиви от творчеството на писателя: номадският начин на живот, търсенето на смисъла на материалното съществуване, приятелството, зависимостта от алкохола и продължителните разговори.

Джанет Уолс – „Стъкленият замък“
В тази книга Уолс разказва за своето детство и израстването си в голямо и необичайно семейство, в което се практикуват доста шокиращи методи на обучение. В продължение на много години, Джанет крие миналото си, докато не осъзнава, че единственото освобождавайки се от тайните и чувството на срам, тя може да продължи напред.

Дона Тарт – „Щиглецът“
Носител на наградата Пулицър за книга на годината, романът е епос за силата на изкуството и как то – често не по начина, по който ни се иска – е способно да преобърне живота ни.

Сали Грийн – „Полудив“
Романът влезе в списъка на десетте най-очакваните книги на 2015 г. и не разочарова очакванията. Някои го сравняват с известната серия от книги за Хари Потър, други – с антиутопията на Оруел „1984“. Англия, хората, бяла вещица – това е една вълнуваща научна фантастика за тийнейджъри и възрастни.

Елинор Катън – „Светилата“
Произведението на новозеландската писателка Елинор Катън е удостоено с наградата Букър. Това е детективска история, солидно базирана на астрологията. 12-те „звездни“ герои отговарят на зодиакалните знаци, както и 7 „планетарни“ герои – всичко се върти около „земния“ персонаж Крозби Уелс, който е убит при мистериозни обстоятелства.

Антъни Доер – „Светлината, която не виждаме“
Книгата е с награда Пулицър за 2015 г. Тя е роман за любовта на сляпо френско момиче и момче от Германия по време на Втората световна война.

Нарине Абгарян – „От небето паднаха три ябълки“
През 2015 г., когато се навършиха 100 години от началото на арменския геноцид, книгата на Нарине Абгарян „От небето паднаха три ябълки“ разказва за Армения, за любовта, смъртта, живота на едно изгубено село в планината, за кръстопътя на човешкия живот. Една интересна книга, с акцент.

Жауме Кабре – „Аз се изповядвам“
Романът на испанеца Жауме Кабра прехвърли пределите на родината си през 2011 г. и през същата година бе обявен за едно от най-големите литературни събития. През 2015 г., книгата се издава на 20 езика. Тя разказва за мъж с болестта на Алцхаймер, който се стреми да запише всичките си спомени, докато паметта му все още не го е напуснала.

Андре Мороа – „Септемврийски рози“
Известен с биографичните си творби за Балзак, Юго и Дюма, авторът този път описва живота на писател, чиито книги са прочетени от цяла Франция. Много нежна и трогателна история.

Приятно четене!

Красимира Янкова

Recent Posts

„Всичко за майка ми“, която отгледа повече от 20 деца

Имам около 20 братя и сестри. Не сме кръвно свързани, но всички сме отгледани от…

12 минути ago

Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни

Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…

13 минути ago

Собственикът на нерегистрирани домашни любимци и шофьорът на микробус, разлял гориво – сред глобените

Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…

33 минути ago