ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 22, 1990 г.
С ЕДНА РЪКА НЕ МОЖЕ ДА СЕ РЪКОПЛЯСКА…
ОБЩИНСКАТА „КРЪГЛА МАСА” ОСТАНА ПРАЗНА…
Намираме се в процес на преход от тоталитарния модел към демократична правова държава, но това не е директен преход. В съществуващата обществено-политическа ситуация настъпва процес на либерализация, на стремеж за радикални демократични промени. Една от формите за осъществяването на този процес беше създаването на първата регионална „кръгла маса” в Стара Загора с участието на всички обществено политически сили в общината. Това като предистория.
На своето заседание от 9 март тази година, участниците в „кръглата маса” постигнаха своя последен консенсус – да се преустанови нейната дейност. Много думи бяха казани, приеха се редица декларации, обещания, задължения, но основната цел на разговорите: да се преодолеят натрупаните с годините проблеми и трудности, не се сбъдна. Мисля, че крайъгълният камък, който не можаха да заобиколят представителите на отделните партии и организации, беше липсата на политически опит, трудността всеки да направи завой, да приеме политическия компромис. Промяната в статута на първата регионална „кръгла маса” като предложение от страна на СДС разделянето й на две страни – опозиция и власт, се превърна в торпедо, което разби на пух и прах тази нова форма на политически диалог. Всеки зае собствена позиция, отличаваща се с твърдост и неотклонност от целта – да се защитават единствено собствените интереси. Според представителите на Съюза на демократичните сили „кръглата маса” е акт, в който се признава опозицията като обществена сила. На „кръглата маса” се водят преговори, а не разговори и от тази страна в нейната структура има неравноправие. Когато се изразява мнение, всички страни са равностойни, но в предметно-практически смисъл, доколкото има власт и опозиция, двете страни не са равни. СДС счита, че двустранното делене на „власт” и „опозиция” е най-правилно в сегашния обществено-политически момент. Може би това предложение не е догматично, но мисля прекалено стандартно. Подобно е твърдението, че ако „масата” бъде разделена на две страни, то разговорите няма да имат конструктивна форма и характер.
Превръщането на „кръглата маса” в двустранна, погледнато от нейната съдържателна страна, се счита от останалите участници като неприемливо предложение от гледна точка на техните устави и от позицията, която те като независими заемат в обществото и конкретно в общината. Промяната на предварително договорения и постигнат с консенсус статут няма да допринесе за равноправното и самостоятелно участие на всяка от представените организации и партии.
„Кръглата маса” в Стара Загора е вече история. Тя просъществува само две месеца, но нейният пример беше подет от много общини и този специфичен диалог в името на мирните преобразования и толерантност беше оценен по достойнство и значение, (б. а. – преди няколко дни започна своята работа „кръгла маса” в малкия град Шабла).
Уви, ние дадохме само примера, посочихме пътя, но след време предполагам ще ни се наложи да догонваме, защото дори листът е по-лек, когато го повдигат двама.
Атанас МОЛЛОВ
журналист в Радио Стара Загора
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…
Дон Мартин сънува кошмар и казва, че децата горят. После казва на Норма, че близнаците…