Categories: БТА

(OF) Броят на хората, бягащи от войни и кризи, за 19 години се е удвоил, съобщи ООН

Женева, 18 юни /БТА/
Въпреки пандемията броят на хората, бягащи от войни, гонения и малтретиране, стигна рекорд – 82,4 милиона души, двойно повече отпреди десет години, сочат данни на ООН, цитирани от Франс прес.
Според публикувания днес годишен доклад на Агенцията на ООН за бежанците, броят на бежанците, вътрешно разселените лица и кандидатите за убежище е нараснал през 2020 г. с 4 на сто спрямо предишния им, също рекорден брой от края на 2019 г. – 79,5 милиона.
Повишение се отбелязва вече девета поредна година.
По време на пандемията „всичко спря, включително икономиката, но войните, конфликтите, насилието, дискриминацията и преследванията – всичко, което кара хората да бягат – продължиха“, обясни за АФП ръководителят на Агенцията на ООН за бежанците Филипо Гранди.
Днес 1 процент от цялото човечество са хора, напуснали домовете си; „хората без корени“ са двойно повече, отколкото преди десет години, когато бяха около 40 милиона, тревожно предупреждава агенцията.
В края на 2020 г. в света е имало общо 30,3 милиона бежанци и други лица, принудени да заминат в чужбина, включително 5,7 милиона палестински бежанци и 3,9 милиона венецуелци. А кандидатите за убежище са били 4,1 милиона.
„Безпрецедентно“ обаче е скочил броят на вътрешно разселените, който възлиза вече на 48 милиона, изтъкна Гранди, представяйки доклада.
Броят на вътрешно разселените – главно поради кризите в Етиопия, Судан, страните от Сахел, Мозамбик, Йемен, Афганистан и Колумбия, е нараснал миналата година с над 2,3 милиона.
Въпреки пандемията и призивите за спиране на огъня в световен мащаб, отправяни от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, конфликтите все още прогонват хора от домовете им.
В доклада се отбелязва още, че в разгара на пандемията през 2020 г. над 160 страни са затворили границите си, а 99 от тях не са правили никакви изключения за хората, търсещи закрила. Впоследствие обаче все повече страни са взели мерки от рода на временна карантина и др., за да гарантират на търсещите убежище достъп до процедурите.
Над две трети от хората, избягали в чужбина миналата година, са идвали само от пет страни – Сирия (6,7 милиона), Венецуела (4 милиона), Афганистан (2,6 милиона), Южен Судан (2,2 милиона) и Мианма (1,1 милиона).
Момчетата и момичетата под 18 години са 42 на сто от всички прогонени от домовете си. А от 2018 до 2020 г. като бежанци са родени близо един милион деца.
„Трагедията на толкова много деца, родени в изгнание, би трябвало да е достатъчна причина за много повече усилия за предотвратяване и спиране на конфликтите и насилието“, подчерта Филипо Гранди.

Източник: Женева

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv