Categories: БТА

(OF) Със звуците на оригиналната гайда на Пеце Атанасовски бе открит 47-ият фестивал в Прилеп

Прилеп, 3 юли /БТА/
Със звуците на оригиналната гайда на Пеце, понесли се 25 години след смъртта му, и с оригиналния напев на още около 160 изпълнители от всички краища снощи в центъра на Прилеп започна 47-ият Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, съобщи специално за БТА агенция МИА.
С още около 160 участници фестивалът ще продължи тази вечер в Рудина. Специалистът по етно музика и професор в Музикалната академия към университета „Гоце Делчев“ в Щип Горанчо Ангелов 25 години след смъртта на Пеце Атанасовски засвири на неговата оригинална гайда. Казва, че чувството е особено, сякаш големият артист е тук.
„Гайдата на Пеце ни я даде семейството на Атанасовски, за да видим в какво състояние е, да се настрои инструментът и ето, 25 години след като умря Пеце Атанасовски, тя стои и изглежда чака момента да засвири. Сега на фестивала тя зазвуча и мога да кажа, че е отлична, не е загубила прекрасния си звук, както когато звучеше в ръцете на моя ментор и идеолог, при когото бях успешен млад гайдар по времето, когато рядко някой свиреше на гайда. Чувството е специално, сякаш тук с нас е големият творец, който разнесе нашето богато изворно наследство по света“, каза Ангелов.
На откриването снощи на каменната трибуна на площад „Александрия“ кметът на Прилеп Илия Говановски подчерта, че фестивалът винаги има подкрепата на общината, защото той означава поддържане и запазване на традициите.
Фестивалът е един от редките на тези пространства, който изцяло се занимава със запазването на фолклорното творчество, на оригиналните инструменти и песни, така, както те са били създадени от народа във времето.
Голямо задоволство е да се дочака почти петдесетгодишното му съществуване, каза Говански.
Според Родна Величковска, артистичен директор на фестивала, тази година в двете фестивални вечери ще у участват около 320 участници и особено радостен е фактът, че повечето са млади.
„Миналата година заради ситуацията с коронавируса имахме около 120 изпълнители и беше въпрос дали фестивалът изобщо ще се състои. Тази година от всички страни ни се обаждаха с въпроси и желание да бъдат част от фестивала. Особено ни радва, че има много млади – и фолклорни групи, и ученици, които изучават свирене на народни инструменти. Имаме и младежи от Вевчани, Беранци, Битолско, които представят обредните обичаи и традиции, а и млади изпълнители от културни дружества. Това затвърждава увереността, че изворната мелодия ще се пренася към по-младите поколения. Тъкмо на тази тема е семинарът, който се провежда в рамките на фестивала тези две последни години онлайн“, каза Величковска.
На откриването на фестивала бе отдадена почит на досегашния секретар Златко Лашкоски, който почина в края на миналата година в разгара на пандемията от КОВИД-19.
Днес в Културния център „Марко Цепенков“ в Прилеп ще се състои симпозиум на тема „Фолклорът в миналото и днес“ с изтъкнати специаялисти по етно музика и ще бъде представен сборник с трудове от фолклористиката. Тази вечер от 19 часа в Руднина, Долнени, е втората фестивална вечер, на която ще се представят изпълнителите. Фестивалът ще награди най-добрите изпълнители с Гран-при, а най-добрият гайдар ще получи гайдата на Пеце, която се дарява от община Долнени.

Източник: Прилеп

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv