Аязмото в село Момчиловци – чудотворната сила на водата
В гънките на Родопите се е сгушило село Момчиловци – едно от най-живописните и привлекателни за туризъм български села. Освен с богатите си традиции, прекрасна природа и кристално чист въздух, мястото е известно и с чудотворното си аязмо. То е „кацнало“ на възвишение в западния край на селото, на юг от връх Свети Илия, скрито в борова гора. Хората вярват, че водата в аязмото е лечебна, и разказват вълнуващи истории за възродени надежди и чудодейно изцеление.
Легенда за лековитата вода
Оттогава, вече повече от столетие, за чудодейното аязмо край смолянското село се разказват безброй истории. Хората вярват, че
Пътят до аязмото минава през селото и продължава по специално изградена пътека.
Огненият кръг на параклисите
Момчиловци е известно с необичайно големия брой параклиси – 27. Храмовете на различни български светци обграждат родопското село в „огнен кръг“. Така Момчиловци е притегателно място не само за болните, но и за тези, които са загубили надежда и посока в живота си.
С поглед към миналото
Момчиловци е едно от малкото селища, които успяват да запазят християнството в периода XV – XVIII в., когато населението в Родопите е подложено на натиск за приемане на исляма. Свидетелство за участието на Момчиловци в борбите за самостоятелна българска църква и българско училище е църквата „Св. св. Константин и Елена“. Тя е построена през 1836 г., а към нея йеромонах Григорий, монах от Атон, открива килийно училище, в което учениците използват специално разработена от него „писменост“, т.нар. гръцка транскрипция (българските думи от местния диалект се изписват с гръцки букви). Заради своето дело йеромонахът е почитан като светец от населението на Момчиловци и околните села. Постепенно килийното училище прераства в светско и българско.
През 1981 г. в селото е уредена общоисторическа музейна сбирка с картинна галерия, разположена в специално построена сграда. Сбирката е посветена на историята на селото от неговите първи заселници до наши дни, като най-обстойно са представени традиционните за този край занаяти – абаджийство, терзийство, зидарство и каменоделство и сулинаджийство. В картинната галерия са изложени творби с родопска тематика от различни майстори, сред които се откроява името на родения в селото проф. Михаил Карапаунов. Най-ценният експонат е картината „Сватба в Момчиловци“ на Иван Мърквичка.
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…
Общественият транспорт в Стара Загора и селата от общината ще се движи с празнично разписание…