Намалява сериозно популацията на пчелите, пеперудите и други видове, които са ключови за опрашването на растенията, отглеждани в селското стопанство. Този спад създава потенциални рискове за редица важни световни хранителни култури.
На тревожната тенденция акцентира нов доклад на органа на ООН, който отговаря за състоянието на биологичното разнообразие и екосистемите. Изследването им беше представено този петък, информира британският вестник „Гардиън“.Проучването е резултат от работата на 80 учени от цял свят и беше огласено на среща на платформата в Куала Лумпур.
„Много диви пчели и пеперуди намаляват като количество и видове и това се случва в бързи темпове, на местно и регионално ниво в северозападната част на Европа и Северна Америка,“ пише в анализа на Междуправителствената платформата за наука и политика по биоразнообразието и екосистемните услуги (IPBES). Платфорамта е създадена под егидата на ООН през 2012 г., с цел да следи и оценява състоянието на екосистемите и биологичното разнообразие.
Негативната тенденция се наблюдава и в други части на света, се отбелязва още в изследването, а като вероятни причини се посочват загубата на местообитания, пестицидите, замърсяването, инвазивните видове, патогените и промените в климата.
Докладът е на крачка да констатира обща заплаха за хранителните ни запаси, отбелязва „Гардиън“.
Вместо това изследването набляга на важността от защитата на живоните-опрашители, които осигуряват постоянно наличие на плодове и зеленчуци, които хората консумират. В проучването се изразява загриженост заради предизвикателството да се изхрани нарастващото население на света през следващите десетилетия.
Опрашването от животни е пряко свързано с 5-8% от световното селскостопанско производство, равняващо се на на годишна продукция на стойност между 235 и 577 млрд. щатски долара, сочат изчисленията в оценката на научната платформа.
Добивът и качеството на над 3/4 от „основните видове световни хранителни култури“ зависят в някаква степен от опрашването от животни. Към тях се причисляват редица плодове, зеленчуци, семена, ядки и маслодайни култури, които съдържат големи количества микроелементи, витамини и минерали, важни за хранителния режим на човека.
В същото време някои от най-важните световни храни като ориз, пшеница и други зърнени храни не зависят от опрашването от животни. Почти всички плодове и много от зеленчуците обаче са зависими от това опрашване, предупреждава Саймън Потс, съпредседател на платформата.
9% от видовете пчели и пеперуди в Европа са застрашени от изчезване, а популациите им намаляват съответно с 37% и 31%, отбелязват в изследването и допълват, че на някои места на стария континент вероятно са застрашени над 40% от пчелните видове.
Липсата на данни не позволява анализ на ситуацията в Латинска Америка, Азия и Африка, но се подозира, че вероятно тя е подобна и в тези региони.
Мерките, които да спасят пчелите
Възможни политики за реакция на тази тенденция включват по-добрата защита на околната среда и екосистемите, които ограничават обхвата на интензивно земеделие, както и намиране на алтернативи на пестицидите, препоръчват в доклада.
Засилен контрол над патогените между видове и по-добро регулиране на управляваните популации на пчелите, както и на други опрашители също може да помогне.
Учените отбелязват, че не дават конкретни препоръки, но важна информация за политиците.
Източник: дневник.бг
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…