Categories: БТА

(OT) Филип Попов: Закриване на районни съдилища, е втори удар върху достъпа до правосъдие

Няма визия за политика на управление на съдебната система.

Филип Попов взе участие в дискусия организирана от Министерството на правосъдието на тема „Достъпно и ефективно правосъдие чрез изработване на нова съдебна карта“.

В своето изказване, Попов сподели, че предлаганото като реформа за подобряване ефикасността на съдебната система – закриване на районни съдилища, е втори удар върху достъпа до правосъдие на гражданите. Първият бе превръщането на съдебната система в квази приходна агенция, чрез необосновано високите съдебни такси. Той добави, че сега след финансовата преграда за гражданите до правосъдие се добавя и чисто физическата. Управление на съдебната власт следва да е насочено към осъществяване на конституционните и функции за защита правата и законните интереси на гражданите и стопанските субекти. Мнозина вярват в народната мъдрост с по-силен не се бий и с по- богат не се съди, лаконично заяви Филип Попов.

Попов направи широко ескпозе, като не пропусна да изрази за пореден път, своето възмущение от това, че няма визия за политика на управление на съдебната система, работи се на парче без цел, без стратегия, без разбиране какъв продукт ще предоставим на гражданите. Дали след хилядите реформи на реформите ще получат желаната справедливост или отново ще бъдат попарени от усещане за корупция и безнадеждност, риторично попита Филип Попов. Според него една система трябва да се реформира като система, защото тя е жив организъм, който, за да функционира нормално и да е в тонус, е необходимо всички звена и подсистеми да са здрави и да функционират в синергия. В центъра на реформата е необходимо да се поставят правата на гражданите и стопанските субекти. Тяхната защита осмисля битието на съда, прокуратурата и адвокатурата, заяви Попов. Той рамкира какви трябва да бъдат трите стълба на реформата, според него:

„Лична отговорност на магистрата при влезли в сила осъдителни решения срещу държавата, реализирана от ВСС. Да се прекрати порочната практика известна като „шевна машина” – единия съпруг магистрат, другия адвокат. Как другата страна да се противопостави на тази семейна идилия?!

Да се преустанови порочната практика чрез тълкователно решение да се законодателства. Това е груба намеса в законодателната власт. Законът може да се атакува пред Конституционния съд, административен акт пред Административния съд, Тълкувателното решение пред никого. Последното го казвам с ясното съзнание, че броя на тъкувателните решения е своего рода „атестат“ за качеството на законодателството, качество определяно от едно или друго парламентарно мнозинство, ръководено от ГЕРБ през последните 10 г.“, каза в заключение Филип Попов.

Междувременно стана ясно, че на организирана работна среща в Конферентния център на Областна администрация – Видин е поискан широк обществен дебат, относно предложения модел за прекрояване на съдебната карта на Република България. На срещата са присъствали кметове на общини, представители на съдебната система, териториални звена на централната администрация на изпълнителната власт и браншови организации на територията на област Видин. Всички присъстващи са се обединили около това, че настояват за отлагане решението на ВСС до провеждане на широк обществен дебат относно модела и неговото прилагане, тъй като реформата не касае само съдебната власт, а всеки един български гражданин.

 

БСП за България

 

/ПП/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!

Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv